Logo Homedefense.sk
HomeDefense.sk

Ako funguje izraelská Železná kupola

V noci z 13. na 14. apríla spustil Irán vzdušný útok na Izrael. Do vzduchu podľa informácií poslal zhruba 300 dronov a rakiet. Podobne ako tomu bolo pri rozsiahlych raketových útokoch Hamásu v októbri minulého roka, aj teraz naplno zafungoval obranný protiraketový systém KIPAT BARZEL, známy vo svete aj ako Iron dome – Želená kupola.

Izrael Železná kupola Iron Dome

Čo je Iron Dome

Raketové útoky sú najčastejším typom útoku, ktorým židovský štát zvonku čelí. Kým spočiatku sa jednalo skôr o rôzne improvizované systémy, postupne boli útoky vedené komerčnejšími systémami. Napríklad to boli pôvodne sovietske 82 a 132 milimetrové rakety BM-8, BM-13 alebo delostrelecké granáty. V súčasnosti sa aj tu využívajú diaľkovo ovládané drony s výbušninami.

Izrael teda hľadal riešenie, ako sa pred takýmto typom útokov brániť, pretože aj keď množstvo striel dopadávalo mimo husto obývané oblasti, v dostrele boli aj veľké mestá.

V roku 2007 bolo ako riešenie obrany pred útokmi rakiet s krátkym doletom vtedajším  ministerstvo obrany vybraný systém Kipat barzel, Iron Dome alebo po našom Železná kupola.

Ako Iron Dome funguje

Systém pozostáva z viacerých komponentov riešenia, pričom sa zároveň jedná o sériu mobilných kompletov, ktorá môže byť nasadená podľa potreby. Súčasťou Iron dome sú:

  • radar pre včasnú detekciu a sledovanie cieľov
  • kontrolné a riadiace centrum
  • odpaľovacie zariadenie

Jednu protiraketovú obrannú batériu tvoria štandardne radarový modul a odpaľovače rakiet. Každá z nich disponuje 20 strelami. Každá z batérií dokáže pokryť územie s rozlohou 150 kilometrov a rozmiestnené sú primárne v oblastiach z dostrelom z území pásma Gazy, Libanonu a Sýrie.

Izrael Železná kupola Iron Dome

Iron Dome ale bezhlavo neodpaľuje svoje strely na každý zdetekovaný blížiaci sa delostrelecký náboj, raketu alebo dron. V tom prípade by bolo veľmi jednoducho zahltiť obranu množstvom bezcenných cieľov… 

Radarový systém kompletu Iron dome odhalí nielen odpálenie rakety, ale zároveň vypočíta jej trajektóriu a zobrazí túto informáciu v riadiacom centre. Tu sa dáta spracujú a využijú na určenie predpokladaného miesta dopadu.

Ak vypálená raketa alebo granát predstavujú hrozbu pre obyvateľov Izraela, Iron dome vypáli protiraketovú strelu, ktorá raketu zničí pred dosiahnutím dopadového územia.

Nevýhody obranného systému

Každý systém obrany má svoje výhody aj nevýhody. V prípade Iron Dome pôvodne išlo o relatívne nízku účinnosť, keďže rakety odpaľované hlavne z pásma Gazy mali veľmi krátky čas letu. Tieto argumenty však boli postupne rozptýlené dodatočnými úpravami a modernizáciou. Podľa izraelskej armády má tento protiraketový systém zhruba 90-percentnú úspešnosť.

Izrael Železná kupola Iron Dome

V súčasnosti je zrejme najpálčivejším problémom jeho cena. Nejde pritom o cenu systému ako takého, aj keď jedna batéria stojí približne 40 miliónov dolárov ale skôr jeho prevádzky a munície.

Odhadovaná cena jednej inteligentnej protiraketovej strely Tamir sa pohybuje medzi 35 a 50 tisíc dolármi, pričom výrobná cena rakety Kasam, ktorá sa dá vypáliť prakticky odkiaľkoľvek z primitívnej rampy je na úrovni pár stoviek USD.

Izrael Železná kupola Iron Dome