Logo Homedefense.sk
HomeDefense.sk

Nové škrtidlo Prometheus FullStop

Prometheus FullStop Tourniquet

V závere roka 2019 sa dostalo do predaja nové končatinové škrtidlo Prometheus FullStop Tourniquet.
Tak, ako všetky ostatné končatinové turnikety, aj tento model je určený na zástavu masívneho krvácania z horných aj dolných končatín. V čom je však iný?

Prometheus FullStop Tourniquet

Na akom princípe turniket funguje

Princíp končatinového škrtidla / turniketu je daný účelom jeho použitia. To znamená mechanicky zastaviť prítok krvi do končatiny a zabrániť tak masívnym stratám krvi.

Ako to čo najjednoduchšou cestou dosiahnuť je, že stiahneme na vhodnom mieste končatinu po obvode. Pri správnom použití je zatiahnutie tak silné, až príde k zníženiu lumenu ciev natoľko, že krv sa za škrtidlo nedostane.

Odlišnosti Prometheus FullStop Tourniquetu

Prometheus FullStop Tourniquet sa od najobľúbenejších modelov (napríklad CAT alebo SOFTT-W) líši už na prvý pohľad. Nie že by bol radikálne iný a vývojári z Prometheus medical by vymysleli niečo ako drevené želiezko z plastu. To určite nie.

Pre spomínaný princíp fungovania zatiaľ nemáme príliš veľa možností na zmenu tak, aby použitie škrtidla bolo rýchle, jednoduché, bezpečné a aby samotný turniket bol svojim vyhotovením čo najjednoduchší. Ako sa hovorí, čím menej to má súčiastok, tým menej to má možností sa pokaziť.

Uťahovací systém bez vratidla

Čo si ako prvé na tomto škrtidle môžete všimnúť, je absencia vratidla, ktorým dokýžete rýchlo a dôrazne dotiahnuť turniket v mieste aplikácie. Toto riešenie má svoje výhody aj nevýhody.

Výhodou je, že z technického hľadiska je odstránený komponent, ktorý by mohol zlyhať. Naopak, za hlavnú nevýhodu považujem fakt, že samotná sila zatiahnutia už na začiatku aplikácie a počas obtáčania je kľúčová pre správnu funkčnosť.

Pri Prometheus FullStop turnikete je tak všetko ponechané na dôkladné úvodné zatiahnutie. Pokiaľ urobíte chybu, turniket nebude fungovať a zranený bude naďalej strácať drahocennú krv.

Nakoľko dokážete zastaviť krvácanie bez dotiahnutia vratidlom si môžete vyskúšať napríklad aj na hociakom CATe, keďže aj tu je pás so suchým zipsom. Zatiahnite teda CAT iba „sucháčom“ a odmerajte si distálny pulz. Na 99% som si istý, že pulz na končatine nahmatáte. Vratidlo a 2-3 otočky majú svoj význam. A to ešte aplikáciu robíte v pohode a bez skutočného stresu.

Prometheus FullStop Tourniquet

Ako Prometheus FullStop Tourniquet funguje

Keďže sa tu nenachádza vratidlo, princípom je doťahovať samotný popruh škrtidla pri obmotaní končatiny silnejšie a silnejšie. Netvrdím že to nefunguje. Tento model turniketu zatiaľ reálne nemám k dispozícii na otestovanie.

Mám iba určité pochybnosti či druhé, tretie obmotanie a doťahovanie má až natoľko potrebnú účinnosť. V tej chvíli sa totiž už pod ním nachádzajú jedna či dve vrstvy, čím sa sila a tlak znižujú. Samozrejme, ak by som nemal k dispozícii nič iné a mal za sebou dostatočný tréning s týmto modelom, predpokladám, že by som ho použil.

Určite je lepšie urobiť niečo ako vôbec nič a určite je lepšie znížiť prietok krvi než ho nechať plne otvorený.

Prometheus FullStop Tourniquet

Postup nasadenia turniketu

V prípade tohto modelu je aplikácia rýchla. Pokiaľ máte turniket v originálne zloženom tvare, stiahnete dve pomocné gumičky (ktoré ho držia práve v tomto stave), následne zacvaknete do poistky a už len dostatočne silno uťahujete. Prvý, druhý, tretí krát. Na záver, ešte ako vždy, zapíšete na štítok čas nasadenia turniketu.

Špecifikácie škrtidla podľa výrobcu

  • jednoducho aplikovateľný aj jednou rukou
  • jednoduché nasadenie aj uvoľnenie
  • odolný v extrémych podmienkach, blate, snehu, piesku, vode
  • spoľahlivosť pri samočinnom uvoľnení
  • nízkoprofilový a skladný (13cm x 5,5cm x 7cm)
  • hmotnosť 135 gramov
  • dve farebné vyhotovenia
Prometheus FullStop Tourniquet

Vedel by som sa na tento turniket spoľahnúť?

Zatiaľ si tým nie som istý, hlavne pri použití na samoošetrenie. Som takmer presvedčený o tom, že ak by som mal poranenú svoju silnú ruku, tak nebudem schopný vyvinúť dostatočný ťah na dosiahnutie plnej funkčnosti. Samozrejme, predpokladám, že výrobca má za sebou sériu skúšok, ktoré funkčnosť potvrdzujú. Napriek tomu by mojou prvou voľbou určite tento turniket nebol. Zatiaľ 🙂