Logo Homedefense.sk
HomeDefense.sk

Prečo máme radi MilSim

MilSim, čiže Military Simulation je pokročilá forma airsoftovej hry, kde sa čo najvernejšie simuluje reálny alebo fiktívny konflikt. Zďaleka pritom nejde iba o stret dvoch strán. Veľkú úlohu tvorí interakcia s ostatnými hernými postavami, ekonomika v oblasti, implementované pravidlá, zvyky či schopnosť “pracovať” aj v noci. Bojová zložka tvorí iba jedno z koliesok veľkého konceptu dejovej línie.

MilSim Airsoft

MilSim nie je pre každého, a je to tak dobre!

Rozhodne platí, že aj keď patríš k hráčom, ktorí sa často zúčastňujú malých lokálnych hier, majú natunené zbrane a vypimpovaný gear, nemusí byť MilSim pre Teba vhodným typom eventu. Prečo?

Nie každý je totiž ochotný a schopný fungovať vo veľkej simulácii. Ak sa nevyznáš v problematike, nie si ochotný podriadiť sa rozkazom, nedokážeš fungovať v tíme, správne komunikovať či sa orientovať v teréne, bude účasť na takomto type airsoftovej akcie skôr utrpením ako zážitkom. Na MilSime je oveľa podstatnejšie všetko ostatné než počet nazbieraných fragov.

MilSim versus Airsoft

Aj keď sa v obidvoch prípadoch využívajú airsoftové repliky, rozdiel medzi bežnými lokálnymi airsoftovými akciami a simuláciami je veľký. Kým bežné akcie sú zamerané na elimináciu protivníkov alebo krátke scenáre, môže sa Ti na MilSim evente pokojne stať, že počas celej doby trvania (najčastejšie v rozsahu niekoľkých dní) sa dostaneš do kontaktu a prestrelky iba sporadicky. Napriek tomu Tvoja aktivita a plnenie úloh má vplyv na celkovú situáciu a priebeh akcie. Boli eventy, kde som pri obrane základne vystrieľal behom desiatok minút 20 zásobníkov, a zas inokedy som za 3 dni vystrelil 5 gulí.

Áno, stále ide o “hru na vojačikov”, ale nejeden člen armády, polície alebo bezpečnostných zložiek, ktorí sa MilSimu venuje potvrdí, že dobre zvládnuť MilSim nie je vôbec jednoduché.

MilSim Airsoft

V čom je MilSim iný?

Rozdielov je veľa. Rozhodol sme sa preto napísať aspoň tie najzákladnejšie. Ak by Ťa tento článok navnadil zúčastniť sa nejakej MilSim akcie, môžeš na začiatok vyskúšať napríklad slovenský Blue Valley. Síce sa nedá porovnávať s akciami v zahraničí, hlavne rozsahom alebo počtom hráčov, ale je to najkvalitnejšia MilSim akcia u nás. A buď Ťa to potiahne, alebo zistíš, že tento typ hier jednoducho nie je pre Teba.

V Česku medzi najväčšie patria Protector a Border War, vyraziť však môžeš aj do Poľska (Misja Afghanistan), Chorvátska alebo do Švédska (Berget).

MilSim Airsoft

Trvanie MilSim akcie

Kým bežné airsoftové akcie majú trvanie niekoľko hodín, plnohodnotné vojenské simulácie spravidla trvajú spravidla niekoľko dní, bez prestávky a aj v noci. Neznamená to však, že nemáš priestor na oddych.

Treba využiť čas v rámci plánovania a pripravených rotácií. Tie sú (pokiaľ hráš na strane regulérnej armády) väčšinou založené na schéme – misia (aktivita mimo základne) – base defence (stráženie základne) – rest (oddych).

Časové okná sú určené velením. V prípade, že sa MilSimu účastníš na strane neformálnych skupín (napr. povstalci) PMC alebo obyvateľov oblasti, pravidlá pre oddych nie sú také striktné.

Respawn

Druhou možnosťou, ako si oddýchnuť, je respawn. Nastáva vtedy, ak si počas boja zahynul. Na bežnej airsoft akcii trvá možnosť znovu zapojenia do hry maximálne niekoľko desiatok minút, pri MilSime máš vynútenú pauzu aj niekoľko hodín. Vzniká tým tlak na účastníkov, aby si svoj “herný život” cenili a nehrali bezhlavo. Predsalen, zamrzí, ak na akciu cestuješ stovky kilometrov a následne takmer celý event nehráš, pretože si stále medzi mŕtvymi.

Dresscode

Pri bežných airsoftových akciách sa hráči rozdeľujú do tímov podľa svojej chuti. Príslušnosť je daná označujúcimi farebnými páskami na ramenách. Je jedno akú máš výstroj či výzbroj. Pri MilSime to už neplatí. Príslušnosť k hernej strane je možná pri splnení zavedených štandardov – maskovací vzor, predpísaná výstroj a výzbroj. V teplákoch a s AK47 si napríklad za NATO zložky už nezahráš.

MilSim Airsoft

Komunikácia a velenie

Na MilSime nestačí sa rozliezť do priestoru a ísť si svoje. Všetky akcie spadajú pod velenie, ktoré má svoju pevnú štruktúru a hierarchiu. Misie sa plánujú podľa herného scenára a ich vývoj má priamy dosah na ďalšie operácie a vývoj celej simulácie.

Na komunikáciu sa využívajú vojenské postupy a štandardy, ktoré je nutné ovládať na potrebnej úrovni. Keďže väčšina veľkých MilSim eventov má medzinárodnú účasť, komunikácia medzi zložkami či velením prebieha často v angličtine.

Priestor, hráči, technika

Kým na bežných akciách sa stretneš s desiatkami, maximálne stovkami hráčov, na veľkých MilSimoch sú to stovky až tisíce hráčov. Tomu zodpovedá aj rozloha celého hracieho priestoru v desiatkach štvorcových kilometrov. A tu sa už bez využitia techniky nedá zaobísť. Upravené vozidlá “technicaly” neslúžia iba na prepravu z miesta A do miesta B, ale sú súčasťou stratégie a taktiky. Na naozaj veľkých eventoch sa stretneš nielen s upravenými a prerobenými civilnými autami, ale k dispozícii je aj obrnená technika či vrtuľníky. Hlavne keď takýto MilSim absolvuješ po prvýkrát v živote, bude to neskutočný zážitok.

Tímová hra

Kým na obyčajnej “lokálnej strieľačke” si dobre zahráš aj systémom vlka samotára, na MilSime si bez dobrej tímovej spolupráce stratený a bez šance na splnenie úlohy alebo misie.

Výhodu majú zoskupenia hráčov, ktorí pravidelne tímovú taktiku trénujú a dokážu ju uplatniť v praxi. A keď sa takto do misie pustí niekoľko skutočne dobrých a zohratých tímov, je to akcia ako z kvalitného filmu z prostredia špeciálnych jednotiek.

MilSim Airsoft

Prečo mám rád MilSim

Práve pre všetky tie rozdiely (a mnohé ďalšie), ktoré som spomínal vyššie. MilSim Ťa prinúti využívať svoje schopnosti k vlastnému prežitiu, fungovať ako plnohodnotný člen väčšieho celku, dokázať reagovať pod tlakom, bez dostatku spánku, v tme či daždi.

V prípade, že sa pri väčšom strete stratíš z kontaktu s vlastnou jednotkou a pohybuješ sa prenasledovaní nepriateľom sám až do bezpečnej oblasti, nastúpi adrenalín, aký na bežnej akcii nikdy nemáš možnosť zažiť. Ak Ťa MilSim zaujal a chceš vedieť viac, navštív našich priateľov z MilSim portálu.