Logo Homedefense.sk
HomeDefense.sk

Stippling – vizuálny aj funkčný upgrade

Chcete aby vaša zbraň vyzerala parádne tacticool a zároveň sa zlepšil aj úchop a manipulácia? Riešením môže byť metóda STIPPLING.

Prečítajte si rozhovor s Marekom, ktorého práce nájdete na webe pod názvom Stippling Nitra. Vzhľadom k okolnostiam a COVID-19 obmedzeniam sme napokon nesedeli pred kamerou, ale urobili aspoň text.

Stippling Nitra

HomeDefense.sk >> Na začiatok si povedzme, čo to „stippling“ vlastne je?
Marek >> Stippling je povrchová úprava. Slúži nie len na estetické odlíšenie sa od ostatných, ale hlavne ako praktické zdrsnenie úchopu pre lepšiu manipuláciu. Takže ide v princípe o úpravu, ktorá je nielen vizuálna, ale aj praktická.

Stippling Nitra

HomeDefense.sk >> Ako dlho sa stipplingu venuješ a ako si sa k tomu vlastne dostal?
Marek >> Už od detstva som si vytvoril vzťah k zbraniam ako takým. Zaujímal som sa o ne dosť do hĺbky – nie len či dobre strieľa alebo nie. A tak prišli na rad rôzne „vylepšenia“. Poznajú to všetci, ktorí sa venovali airsoftu, paintballu a podobne…

Teraz, keď denne používam zbrane, potreba dokonalosti v detailoch sa znásobila a pred pár rokmi som sa začal intenzívne venovať práve vylepšeniam. Hľadal som rôzne spôsoby ako si prispôsobiť zbraň, aby lepšie „sedela“ v ruke a tiež, aby aj dobre vyzerala. Každý strelec uvíta, ak sa spojí spoľahlivosť s príťažlivosťou. Začalo to ako hobby, ale pre záujem okolia som sa tomu začal venovať viac a pre širší okruh ľudí. Takže teraz riešim stippling už pre všetkých, ktorí majú záujem a sú ochotní si počkať.

Stippling Nitra

HomeDefense.sk >> Aké sú prednosti stipplingu? Na jednej strane je tam jasný takticool faktor, ale dôležitejšia je funkčnosť, ktorú tým dokážeme dosiahnúť…
Marek >> Výhody stipplingu sú jednoznačne v zlepšenom a kvalitnejšom úchope aj pri manipulácii so zbraňou ako takou. Treba však brať do úvahy rôzne iné faktory, ako napríklad, či pracujem so zbraňou v rukaviciach a ako často ju používam.
Takže sú tam rôzne premenné a podľa toho sa volí hĺbka, miesto, kde jestippling urobený, atď… A samozrejme nie menej hodnotnou prednosťou je odlíšenie sa a personalizácia pre vlastníka.

HomeDefense.sk >> Všetko má svoje výhody aj nevýhody. O prednostiach sme si už povedali, a teraz poď na tie nevýhody.
Marek >> Stippling sa nedá robiť na zbrani, zásobníkoch, pažbách… donekonečna. Je to podobné ako s tetovaním. Tak ako pri tetovaní, čiastočne sa niekedy dá prekryť motív iným vzorom, ale už sú to ďalšie a ďalšie zásahy. Treba si zvážiť motív a miesta, ktoré sa ostipplujú – je to trvalé. Jedinečné a trvalé.

Stippling Nitra

HomeDefense.sk >> Lowcostovo sa dá vystipplovať do plastu aj v kuchyni na kolene s hrotovou pájkovačkou. Pre niekoho, kto však očakáva viac ako len najjednoduchšie zdrsnenie to ale nebude dostačujúce. Čo všetko využívaš pri stipplingu Ty?
Marek >> Ja stipplujem prevažne hrotmi, ktoré sú na to určené – originály dovezené z Ameriky. Je to celé prakticky ručná práca. Vzhľadom na to, že bol záujem o rôzne typy stipplingu, zaobstaral som rôzne hroty. Každý má možnosť si vybrať pre seba ten najvhodnejší. Tiež sa venujem aj laserovému stipplovaniu – je tu ešte viac možností. Laser sa využíva hlavne na „pomocné práce“, základom stále zostáva hand-made práca, ale všetko závisí od požiadaviek. Koľko ľudí, toľko chutí.

HomeDefense.sk >> Čo by mal človek, ktorý chce použiť stippling na svoju zbraň brať do úvahy, kým sa rozhodne?
Marek >> Mal by mať aspoň predstavu, čo vlastne chce. Detaily veľakrát dotiahneme na mieste. Je fajn ak si ľudia nechajú poradiť, ale nie je to podmienka. Tiež by mal vedieť, že zvolením nevhodného motívu sa môže stať táto konkrétna zbraň „nepredajná“. Zároveň ale platí, že stippling a zaujímavá nadčasová grafika môže hodnotu zbrane zvýšiť.

HomeDefense.sk >> Ako vyzerá celý proces, teda napríklad od toho, že mám nejakú predstavu až po chvíľu, kedy mám v ruke hotový produkt?
Marek >> Proces sa môže naoko zdať krátky, ale zahŕňa to celý cyklus prác. Od detailnej komunikácie, ktorá môže trvať dlhšie ako sa zdá – ak majiteľ nevie, čo vlastne chce. Alebo vie a má od stipplingu nereálne očakávania, alebo pošle obrázok vo veľmi slabej kvalite. Príprava sa natiahne o niekoľko dní, pretože to musím spracovať do kvality, ktorú viem použiť.

Samotná príprava pred stipplovaním zahŕňa veľa drobných prác – od prípravy tela, cez úpravu úchopu, lasovanie motívu (ktorý musím pred samotnou realizáciou niekoľkokrát otestovať), stippling až po konečnú povrchovú úpravu. Na toto všetko si dávam zvyčajne približne 7 dní, ale môže to byť viac aj menej, je to individuálne.

Stippling Nitra

HomeDefense.sk >> Aké sú limity stipplingu? Môže sa tento proces použiť na akýkoľvek materiál?
Marek >> Akýkoľvek materiál je veľmi široký pojem. Myslím, že nie… Aj mne sa už stalo, že nie všetky materiály sa dajú ostipplovať – teda nie do takej miery, aby som s tým bol ja sám spokojný. Ak nie som ja, ako môže byť niekto ďalší?

Stále pracujem na možnostiach stipplovania do týchto menej vhodných materiálov, no treba na to veľa času a skúšobného materiálu. Zatiaľ sa snažím prenášať predstavy majiteľov hlavne na tie materiály, ktoré mám odskúšané a ktoré viem ako sa správajú počas práce s nimi.

Stippling Nitra

HomeDefense.sk >> Opravoval si prácu po niekom, kto to robil svojpomocne a keď skončil, zistil, že to bola veľká chyba?
Marek >> K otázke omylov – neodporúčam „kutilom“, aby si to doma skúšali na kolene bez nejakých predchádzajúcich skúšobných pokusov. Vo väčšine prípadov sa to nepodarí a potom mi nešťastný chlap prinesie nepodarok na opravu a ja musím zachrániť čo sa dá. To je potom veľmi náročné. Veľakrát sa už ani nedajú schovať všetky chyby. Takže s pokusmi opatrne!

HomeDefense.sk >> Čo všetko Ti už prešlo pod rukami pre stippling?
Marek >> Najskôr som začal hlavne so stipplovaním tela zbraní – najprv krátke, ale časom prišli požiadavky aj na úpravu pažbičiek, zásobníkov, podpažbia dlhých zbraní. Nakoľko som otvorený rôznym možnostiam, už som robil motívy aj na nože, poháre, termosky, ploskačky, zapaľovače – je to dosť široký záber. Bez ohľadu na samotný predmet, radosť majiteľov zo série vlastných motívov ktoré používajú je obojstranná.

Stippling Nitra

HomeDefense.sk >> Môžeš povedať v akom rozsahu sa pohybujú ceny pri stipplingu?
Marek >> Cenová hladina je veľmi individuálna. Tak ako stippling je jedinečný, tak asi aj cena. Je to v závislosti od hodín, ktoré nad tým strávim, kvality podkladov, požiadaviek a tiež od veľkosti a typu zbrane.

Netreba zabudnúť ani na skutočnosť, či je záujem iba o stippling, či aj o línie, či grafiku, výbrus, atď.. Možností je veľa. S každým, kto má záujem si „sadnem a dohodnem“ všetky detaily a tiež cenu. No myslím, že cenu máme skôr v tej nižšej kategórii.

Stippling Nitra

HomeDefense.sk >> Aj v tejto oblasti technológie napredujú… Ak si na tom Ty? Máš v pláne upgradovať?
Marek >> Samozrejme. Nespím na vavrínoch a práve testujem nové stroje, ktoré chcem, aby držali krok so svetovými trendami. To mi dovolí rozšíriť napríklad možnosť prenesenia motívu z tela zbrane aj na kovové časti. Už testujem materiály a verím, že onedlho už budú v ponuke pre všetkých. Teším sa na to!

Užitočné linky a kontakt:

Facebook Stippling Nitra: https://www.facebook.com/stippling.nitra

Instagram Stippling Nitra: https://www.instagram.com/stipplingnitra/

Foto: Archív Stippling Nitra