Logo Homedefense.sk
HomeDefense.sk

Vyberáme správny nôž 1 – úvod

Nôž ako neoceniteľný pomocník

Nôž patril k jedným z prvých nástrojov používaných ľuďmi a aj po celé storočia patrí k základnej výbave vo všetkých oblastiach života. Bushcraft, prežitie v prírode, turistika, armáda, výroba či úplne obyčajná domáca kuchyňa, to všetko sú oblasti, kde je nôž neoddeliteľnou súčasťou a má svoje stále dôležité miesto. Nôž je jednoducho všade a má ako nástroj veľa spôsobov použitia.

Nôž je nástroj

Úmyselne som uviedol, že nôž je nástroj. A tak ho treba vnímať. Vždy záležalo a bude záležať iba na človeku, ktorý ho použije. Môžeme ním nakrájať chlieb, naporcovať mäso, vystrúhať niečo z dreva, prerezať lano, ale taktiež ním môžeme na niekoho zaútočiť, pobodať ho, zraniť alebo zabiť… 

Preto je slovo “nástroj” pre nôž najvhodnejší a najsprávnejší. Toto vnímanie medzi pojmami uvádzam na začiatku tejto série článkov, pretože jej cieľom je výber správneho nástroja pre danú potrebu a nie výber zbrane.

Ako vybrať správny nôž - bushcraft, survival

Podstatné aspekty výberu správneho noža

Postupne si v našom seriáli prejdeme všetkými aspektami, ktoré by výber toho správneho noža mali sprevádzať. Tak, ako u akéhokoľvek iného nástroja, aj v prípade noža bude potrebné vybrať taký, ktorý bude zodpovedať svojmu účelu, bude spoľahlivý, v rukách majiteľa ergonomický a hlavne bezpečný.

Samozrejme, v prípade kritickej situácie je použiteľný akýkoľvek nôž, avšak jeho nevhodnosť alebo obmedzenia v danej chvíli môžu byť kľúčové.

Účel používania je najdôležitejší

Ak ste sa teda rozhodli zaobstarať si nový nôž, najdôležitejšie je uvedomiť si jeho určenie. Práve účel a plánované využitie je to prvé a najdôležitejšie pri výbere noža. Veľký kuchynský nôž nebudete pri sebe nosiť vo svojom EDC (Every Day Carry), nebudete s ním štiepať drevo pri stavbe prístrešku. Malý nožík v multitoole vám vystačí pri nakrájaní špekačiek pri opekačke v parku, ostatnými nástrojmi viete urobiť drobné núdzové opravy, avšak žiadnu veľkú prácu s ním neurobíte, alebo vám bude trvať veľmi dlho.

Vzhľadom k zameraniu portálu z nášho seriálu vypustíme kuchynské nože. Na prípravu jedla počas pobytu v prírode tak budeme primárne využívať nože určené pre turistiku, bushcraft, survival a podobne.

Ako vybrať správny nôž - bushcraft, survival

Základné otázky pred kúpou noža

Účel použitia noža

 • Na čo všetko plánujem nôž používať?
 • Ako často ho reálne budem používať?
 • Potrebujem ho kvôli svojmu povolaniu alebo hobby?
 • Uprednostním jeden univerzálny nôž alebo viacero rôznych nožov?

Spôsob nosenia noža

 • Na opasku v púzdre?
 • Priamo na výstroji?
 • Vo vreckách oblečenia?
 • V malej príručnej taške?
 • Na batohu?
 • Uložený v aute?

Pomer cena / úžitková hodnota

 • Koľko som ochotný do noža investovať?
 • Som ochotný priplatiť si za značku?
 • Je v cene predĺžená alebo rozšírená záruka?
 • Oplatí sa mi kúpiť viac rôznych nožov alebo jeden drahý?

Také jednoduché to ale nie je

S týmito tromi základnými témami následne súvisí ďalšie množstvo otázok, ktoré sa čiastočne odvíjajú podľa toho, ako ste si postavili mantinely pre kúpu vášho noža vyššie.

Napríklad:
Ak chcete nôž na každodenné nosenie (EDC – Every Day Carry), budete vyberať so zatváracích nožov, ktorý je možné nosiť v púzdre na opasku, prípadne má samotný nôž klip na pripevnenie na opasok aj bez púzdra. Naopak, úplne môžete vynechať veľké a ťažké survival nože s dlhou pevnou čepeľou.

Tie však uprednostníte pri bushcrafte a survivale, kedy nemáte problém nosiť nôž s pevnou a hrubou čepeľou, keďže s ním budete schopní nielen krájať potravu, ale aj sekať dreviny, štiepať drevo, pripravovať prístrešok a podobne. A taktiež na drobnejšie a jemnejšie práce môžete mať stále vo vrecku aj menší zatvárací nôž.

V prípade, že potrebujete mať nôž na výstroji ako člen vojenských jednotiek, budete pravdepodobne potrebovať nôž s pevnou čepeľou, ktorý bude pevne držať na mieste aj pri komplikovaných pohyboch, presune ťažkým terénom či boji. V prípade boja zblízka na život a na smrť musíte byť schopný ho v zlomku sekundy vytiahnuť a použiť, nebude čas ho otvárať.

Ste záchranár? Pravdepodobne budete uvažovať o EDC noži, ktorý bude mať okrem čepele integrovaný rozbíjač skla či rezač bezpečnostných pásov…a váš výber sa tým radikálne zúži.

A to sme iba na začiatku 🙂 Ešte sme vôbec nehovorili o detailoch ako o rôznych materiáloch, povrchových úpravách, púzdrach či výhodách a nevýhodách rôznych typov poistiek (pri zatváracích nožoch), údržbe, značkách…

Ale o tom sa budeme baviť už v ďalších špecializovaných častiach nášho seriálu o nožoch.

Ako vybrať správny nôž - bushcraft, survival
Foto: katalógy Morakniv, Kershaw