Máloktorý vojnový film získal tak veľa ocenení ako práve Smrť čaká všade (Hurt Locker) s Jeremy Rennerom v hlavnej úlohe. Dej filmu sa odohráva v náročnom prostredí elitného pyrotechnického tímu (EOD), do ktorého príde nový člen, ktorému akoby nezáležalo či prežije alebo nie.
Smrť čaká naozaj všade
EOD – Explosive Ordnance Disposal
Seržant William James sa stáva novým členom jednotky pyrotechnikov (EOD – Explosive Ordnance Disposal). Celý dej sa odohráva v Iraku, kde jednotka pôsobí hlavne v mestskom prostredí, ktoré má svoje špecifiká vzhľadom na prostredie a možné hrozby. Jamesov prístup k práci irituje ostatých členov tímu a pridáva už k tak komplikovanej situácii ďalšie napätie.
Ak ste tento film ešte nevideli, rozhodne odporúčam pozrieť. Veľmi dobré herecké obsadenie, napínavý dej a neustále napätie graduje počas celého filmu. Prostredie práce v EOD nebýva až tak často námetom pre vojnové filmy a vzhľadom ku kvalite tejto snímky rozhodne Hurt Locker patrí k naozaj vynikajúcim kinematografickým kúskom.
Zaujímavosti o filme Smrť čaká všade (Hurt Locker)
- Pôvodný názov filmu mal byť The Something Jacket.
- Ide o prvý celovečerný film z prostredia Iraku, ktorý získal Oscara za najlepší film.
- Na filme pracovali ľudia z takmer 20 krajín sveta.
- každá scéna sa natáčala na viac ako štyri 16mm kamery a finálny strih trval viac ako 8 mesiacov.
- Pôvodne sa mal film natáčať na základni USA v Kuvajte, produkcii sa však nepodarilo získať potrebné povolenia a tak sa natáčanie presunulo do Jordánska.
- Viacero členov štábu bolo po návrate do USA vypočúvaných bezpečnostnou službou.
- Režisérka odmietla natáčanie v Maroku s odôvodnením, že prostredie nezodpovedá realite Iraku. Väčšina scén sa točila iba niekoľko kilometrov od hraníc Iraku.
- Vo filme si zahrali aj viacerí irackí herci, ktorí v tom čase žili v exile v Jordánsku.
- Vzhľadom k bezpečnostnému riziku odmietli účasť na filme Colin Farrel, Charlize Theron či Williem Defoe.
- Celý natáčací čas bol filmársky tím pod zvýšenou bezpečnostnou ochranou, keďže sa natáčalo neďaleko vojnovej zóny. Ochranu zabezpečovala súkromná spoločnosť.
- Film sprevádzalo viacero komplikácií – od horúceho počasia, ktoré spôsobilo úpal kameramana, Jeremy Renner si zranil nohu a autobus s komparzistami sa cestou na natáčanie preváril.
- Jeremy Renner počas filmu používal skutočný pyrotechnický oblek v plnej váhe aby sa čo najviac priblížil skutočnej práci pyrotechnika.
- V každej scéne, kde sa James pohybuje v obleku je v ňom skutočne oblečený Renner. Režisérka odmietla dablérov, pretože Jeremy má charakteristickú chôdzu.
- EOD oblek váži takmer 50 kilogramov a práca v ňom je vyčerpávajúca. V realite pyrotechnik používajúci takýto oblek dokáže odstrániť za deň jednu, maximálne dve výbušniny.
- Na základni hrá Eldridge na XBOXe hru Gears of War.
- Robot použitý počas úvodných scén je HD-1 Andros.
- Tri skladby od skupiny Ministry, ktoré boli použité vo filme kritizujú politiku vtedajšieho prezidenta aj vojnu v Iraku.
- Počas deja sa tím stretáva so skupinou privátnych kontraktorov (PMC – Private Military Contractors). Členovia týchto súkromných skupín sú väčšinou vyslúžili vojaci a špecialisti. Náplň ich práce je rôznorodá a bývajú často najímaný na určité práce nielen súkromnými spoločnosťami ale aj samotnou armádou. Medzi najznámejšie v minulosti patrila Blackwater (dnes Academi) a medzi najväčšie patrí tzv. Wagnerova skupina, ktorá aktívne pôsobí v súčasných konfliktoch.
Zdroj: wikipedia, CSFD