Logo Homedefense.sk
HomeDefense.sk

Španielsko si pripomína 20 rokov od útokov v Madride

Španielsko si pripomína 20te výročie bombových útokov, na konci ktorých bolo hrozivé číslo – 191 mŕtvych a viac ako 2000 zranených.

Čo sa v tento osudný deň v Madride vlastne stalo?

Séria koordinovaných útokov sa odohrala iba 2 pred plánovanými parlamentnými voľbami. Ráno nastúpilo do štyroch ranných vlakov smerujúcich do centra Madridu 10 atentátnikov. Každý z nich niesol v batohu ukrytú bombu vyrobenú z dynamitu, ktorý kúpili načierno od zamestnanca baní.

Teroristický útok Madrid 2004

Medzi 7:30 a 7:40 hodinou explodovalo 10 bômb v troch rôznych staniciach metra a v jednom vlaku. V priebehu niekoľkých minút zahynulo 191 ľudí a 2 057 bolo zranených.

Najhoršie postihnutá bola stanica metra Atocha, kde explodovali tri bomby a zahynulo 62 ľudí. Ďalšie bomby explodovali v staniciach metra El Pozo a Santa Eugenia a v jednom vlaku medzi stanicami Alcalá de Henares a Torrejón de Ardoz. Štvrtá bomba ukrytá v batohu bola nájdená a zneškodnená policajným pyrotechnikom v parku Retiro.

Podozrenie padlo na ETA

Pôvodne podozrenie padalo na baskitskú separatistickú organizáciu ETA (Euskadi ta Askatasuna). Tá bola svojho času pôsobila v Španielsku od roku 1959, pričom začiatok teroristických útokov sa dátuje k roku 1968. Za dobu svojej existencie rôznymi typmi útokov pripravila o život viac ako 820 ľudí. Medzi jej spôsoby „bopja“ patrili okrem streľby, únosov, vrážd aj bombové útoky.

Teroristický útok Madrid 2004

Vyšetrovaním sa ale zistilo, že za útokmi stála teroristická skupina al-Káida, konkrétne skupina Jamá’at al-Tawhid wal-Jihad (Organizácia jednoty a džihádu), ktorá zodpovednosť za útoky aj prevzala. V súdnom procese v roku 2007 bolo napokon odsúdených 21 ľudí za účasť na útokoch.

Zodpovednosť priznala al-Káida

Odhaliť túto teroristickú bunku pomohlo neopatrné správanie jej členov. Tí ako jednoduché časovače použili mobilné telefóny, pričom asi 20kusov ich nakúpila jediná osoba v jednom obchode. Telefóny, ktoré nepoužili k odpáleniu náloží následne používali na bežnmé telefonovanie. To políciu doviedlo napokon k spomínanemu baníkovi, ktorý im dyanmit predal aj k lokalizácii bytu, kde sa skupina extrémistov schovávala. Po obkľúčení napokon jej členovia spáchali samovraždu odpálením výbušnín v byte.

V Madride bolo postavených niekoľko pamätníkov na počesť obetí útokov. Najvýznamnejším z nich je Pamätný park Atocha, ktorý sa nachádza v blízkosti stanice Atocha, kde zahynulo najviac ľudí.

Útoky v Madride sú tretím najtragickejším teroristickým útokom v Európe.