Španielsko si pripomína 20te výročie bombových útokov, na konci ktorých bolo hrozivé číslo – 191 mŕtvych a viac ako 2000 zranených.
Čo sa v tento osudný deň v Madride vlastne stalo?
Séria koordinovaných útokov sa odohrala iba 2 pred plánovanými parlamentnými voľbami. Ráno nastúpilo do štyroch ranných vlakov smerujúcich do centra Madridu 10 atentátnikov. Každý z nich niesol v batohu ukrytú bombu vyrobenú z dynamitu, ktorý kúpili načierno od zamestnanca baní.
Medzi 7:30 a 7:40 hodinou explodovalo 10 bômb v troch rôznych staniciach metra a v jednom vlaku. V priebehu niekoľkých minút zahynulo 191 ľudí a 2 057 bolo zranených.
Najhoršie postihnutá bola stanica metra Atocha, kde explodovali tri bomby a zahynulo 62 ľudí. Ďalšie bomby explodovali v staniciach metra El Pozo a Santa Eugenia a v jednom vlaku medzi stanicami Alcalá de Henares a Torrejón de Ardoz. Štvrtá bomba ukrytá v batohu bola nájdená a zneškodnená policajným pyrotechnikom v parku Retiro.
Podozrenie padlo na ETA
Pôvodne podozrenie padalo na baskitskú separatistickú organizáciu ETA (Euskadi ta Askatasuna). Tá bola svojho času pôsobila v Španielsku od roku 1959, pričom začiatok teroristických útokov sa dátuje k roku 1968. Za dobu svojej existencie rôznymi typmi útokov pripravila o život viac ako 820 ľudí. Medzi jej spôsoby „bopja“ patrili okrem streľby, únosov, vrážd aj bombové útoky.
Vyšetrovaním sa ale zistilo, že za útokmi stála teroristická skupina al-Káida, konkrétne skupina Jamá’at al-Tawhid wal-Jihad (Organizácia jednoty a džihádu), ktorá zodpovednosť za útoky aj prevzala. V súdnom procese v roku 2007 bolo napokon odsúdených 21 ľudí za účasť na útokoch.
Zodpovednosť priznala al-Káida
Odhaliť túto teroristickú bunku pomohlo neopatrné správanie jej členov. Tí ako jednoduché časovače použili mobilné telefóny, pričom asi 20kusov ich nakúpila jediná osoba v jednom obchode. Telefóny, ktoré nepoužili k odpáleniu náloží následne používali na bežnmé telefonovanie. To políciu doviedlo napokon k spomínanemu baníkovi, ktorý im dyanmit predal aj k lokalizácii bytu, kde sa skupina extrémistov schovávala. Po obkľúčení napokon jej členovia spáchali samovraždu odpálením výbušnín v byte.
V Madride bolo postavených niekoľko pamätníkov na počesť obetí útokov. Najvýznamnejším z nich je Pamätný park Atocha, ktorý sa nachádza v blízkosti stanice Atocha, kde zahynulo najviac ľudí.
Útoky v Madride sú tretím najtragickejším teroristickým útokom v Európe.