Logo Homedefense.sk
HomeDefense.sk

Tipy na bezpečnosť pri ceste do rizikových krajín

Čo by ste mali vedieť, ak cestujete do nebezpečných krajín?

Je veľa cestovateľov, či už turistov, dobrodruhov alebo pracovníkov, ktorí plánujú cestovanie do krajín, ktoré by sme z určitého uhla pohľadu mohli označiť za nebezpečné. Napríklad do krajín, ktoré sa nachádzajú na strednom východe, v Afrike, strednej a južnej Amerike a podobne.

Nezáleží, či do takéhoto typu krajín budete cestovať za dobrodružstvom alebo kvôli pracovným povinnostiam. Je dobré vedieť určité zásady, ktoré vám v prípade potreby pomôžu vyhnúť sa nepríjemnostiam alebo dokonca zachrániť život. Zvážte preto všetky výhody a nevýhody cestovania do krajín, ktoré sú známe zníženou bezpečnosťou – či už z dôvodu terorizmu, prebiehajúcej alebo hroziacej občianskej vojny či vysokou kriminalitou.
Rozhodne zvážte riziko, ktoré na vás čakajú ešte predtým, ako sa na cestu vydáte.

Bezpečnosť pri cestovaní

Detailné plánovanie

Nezanedbávajte žiadnu časť prípravy. Čo najviac si naštudujte aktuálne informácie o:

  • cieli vašej cesty a možných trasách presunov
  • miestnych pomeroch
  • bezpečnostnej situácii
  • dostupných diplomatických misiách a ambasádach
  • zvykoch a kultúre v krajine

Využite nielen dostupné zdroje na internete, ale pokiaľ je to možné, získajte aj informácie od ľudí, ktorí reálne v danej oblasti sú alebo v nedávnej minulosti boli.

Bezpečnosť pri cestovaní

Sprievodca

Ak sa chystáte cestovať do nebezpečných alebo neznámych krajín, je veľkou výhodou mať skúseného partnera. Ideálne takého, ktorý spĺňa aspoň nasledovné predpoklady:

  • má v krajine potrebné kontakty
  • pozná do detailov situáciu, kultúru a zvyklosti
  • má analytické myslenie a dokáže využívať miestne zdroje
  • dokáže plánovať a v prípade potreby rýchlo nájsť alternatívne riešenia
  • ovláda zásady bezpečnosti a sebaobranu

Ak takéhoto človeka nemáte, skús osloviť firmu alebo agentúru, ktorá takéto služby poskytuje. Takéto firmy vedia pomôcť s celým zabezpečením a prípadne aj ochranou po dobu pobytu.

Spojenie a komunikácia

Aj keď prítomnosť GSM signálu berieme ako úplnú samozrejmosť, v málo rozvinutých krajinách alebo na odľahlých miestach môže byť dostupnosť signálu pre bežný mobilný telefón problematická.

Mestá alebo viac osídlené oblasti základné pokrytie mať budú, ale akonáhle sa dostanete ďalej od civilizácie, bude bežný telefón z pohľadu využitia ako komunikačného prostriedku s okolitým svetom pravdepodobne nedostatočný. Samozrejme, stále ho budete vedieť použiť napríklad na určenie pozície v teréne.

Zabezpečte si satelitný telefón, ktorý v prípade núdze môže byť jediným komunikačným prostriedkom v celej oblasti. Satelitným signálom pre sieť Iridium sú pokryté prakticky všetky kontinenty.

V prípade, že so sebou beriete iba svoj telefón alebo smartfón, mal by byť dostatočne robustný a odolný voči prachu či vode. Určite by mal mať čo najväčšiu výdrž baterky. Nezabúdajte ani na záložné zdroje pre napájanie, powerbanky či nabíjačku kompatibilnú so sieťovými rozvodmi v oblasti.

Zmienil som záložné zdroje, napríklad powerbanky. Aj tie však majú iba obmedzenú kapacitu. Môže sa stať, že budete neplánovane mimo civilizácie a elektriny dlhší čas. Vtedy je viac ako vhodné, ak pri sebe budete mať solárny panel, ktorý budete používať na získanie energie zo slnka.

Bezpečnosť pri cestovaní

Dve peňaženky

Prísť o všetku hotovosť je nielen mrzuté, ale v oblastiach, kde sa nedostanete k žiadnemu bankomatu, to môže znamenať, že sa legálne nedostanete ani k základným potrebám na prežitie. Nebudete si mať za čo kúpiť jedlo, zaplatiť za služby alebo lieky.

Používajte trik s falošnou peňaženkou. Namiesto toho, aby ste pri sebe nosili plnú peňaženku s hotovosťou, rozdeľte si peniaze na viac miest a noste pri sebe falošnú peňaženku s malým obnosom. V prípade krádeže alebo prepadnutia ju môžete vydať. Je lepšie prísť o malú hotovosť, ako o všetky peniaze, karty alebo doklady.

Bezpečnosť pri cestovaní

Tajné miesto na cennosti

Uchovávanie cenností na viditeľných miestach je nebezpečné. V zaostalých krajinách alebo krajinách tretieho sveta je často veľká chudoba, z ktorej pramení aj veľká kriminalita. Ak budete na sebe viditeľne nosiť šperky alebo cennosti, ľahko sa tak môžete stať terčom lúpežného prepadnutia.

Toto platí aj na miestach ako sú hotely alebo iné formy ubytovania. Ak ste bežne zvyknutí ukladať si v hoteli cennosti do izbového sejfu, bude to jedno z prvých miest, kde ich budú zlodeji hľadať. Vykradnutá hotelová izba je častá aj v civilizovanejších krajinách alebo dovolenkových destináciách.

Cennosti zároveň môžete využívať aj ako alternatívne platidlo, takže v prípade krádeže by ste prišili aj o túto možnosť.

Miestna fauna a flóra

Každá oblasť je špecifická výskytom rastlín alebo zvierat, ktoré sú nebezpečné. Ak máte naplánovanú cestu do divočiny alebo odľahlých miest, neočakávajte rýchlu dostupnosť zdravotnej pomoci. Preto je dôležité vedieť, čo vás tam môže ohroziť.

Veľa rastlín vám môže skomplikovať zdravotný stav aj pri dotyku. Mohlo by sa stať, že zostanete uviaznutý na jednom mieste bez akejkoľvek možnosti presunu a len s veľmi obmedzenými zásobami. Jed rastlín, hmyzu či iných živočíchov dokáže človeka vyradiť veľmi rýchlo.

Bezpečnosť pri cestovaní

Dôveryhodné osoby

Osobám, ktorým dôverujete, oznámte všetky plány a predbežné časy, kedy sa kde budete nachádzať. Hlavne pri cestovaní. Dohodnite si systém časových okien, v ktorých budete podávať správy. V prípade, že nastane kritická situácia a nebudete môcť byť v spojení, po dohodnutom počte „zmeškaných okien“ by vám mali dokázať zabezpečiť pomoc alebo aspoň kontaktovať miestne bezpečnostné zložky. Tento spôsob zároveň na začiatku zúži oblasť pátrania.

Splynutie s davom

Snažte sa čo najlepšie zapadnúť a splynúť s miestnym obyvateľstvom. V mnohých krajinách je rozšírený multikulturalizmus a môžete tak stretnúť ľudí rôznej rasy, pôvodu alebo etnika. Prispôsobte sa a zožeňte si miestne oblečenie (ak spĺňa potreby). Snažte sa byť čo najmenej nápadní, aby ste už len svojou prítomnosťou nespôsobovali rozruch a nestali sa stredom neželanej pozornosti.

Bezpečnosť pri cestovaní

Zbraň na osobnú ochranu

Pre niekoho kontroverzná téma. Vzhľadom k predpisom bude zrejme problematické dopraviť vlastnú zbraň (ak ju vlastníte). Vo väčšine krajín nie je jednoduché získať zbraň legálnym spôsobom. V prípade, že máte právne ťažkosti s vydaním povolenia a nákupom, je najlepšie sa spriateliť s miestnymi obyvateľmi, ktorí môžu pomôcť si zbraň na ochranu zaobstarať. Starostlivo však zvážte možné dôsledky!!!

Nikdy neviete, kedy nastane najhorší scenár, ale v krajinách, kde je násilie rozšírené, musíte byť vždy pripravení chrániť sa. Hlavne v prípadoch, kedy by ste prišiel o svojho sprievodcu, budete odkázaní iba na seba.

V každom prípade, za nutné minimum považujeme mať aspoň minimálnu skúsenosť s manipuláciou so strelnými zbraňami.

Štastie praje pripraveným

Toto boli iba základné zásady, ktoré by ste pri cestovaní do nebezpečných krajín mali dodržiavať. Čo by ste určite nemali zanedbať, je získanie skúseností alebo tréning prežitia. Predsalen, keď už budete v kritickej situácii, bude veľmi neskoro sa učiť. A verte tomu, že každá chyba, ktorej ste mohli predísť, bude v tej chvíli „bolieť“.

Ilustračné foto: Unsplash