Laryngeálne masky, tubusy alebo chirurgické zaistenie dýchacích ciest použijeme vtedy, ak sa nedá jednoduchšie zabezpečiť otvorené dýchacie cesty. V predchádzajúcej časti som písal o jednoduchom zabezpečení dýchacích ciest. Nie vždy je to však účinné a preto je treba pristúpiť k pokročilejším technikám a metódam.
Každá minúta, kedy postihnutý nemá dostupný kyslík znamená jeho nedostatok v tkanivách, čo má za následok ich odumieranie (najcitlivejší na nedostatok kyslíka je mozog).
To však automaticky neznamená, že z obavy zlyhania jednoduchších riešení máš ísť rovno na pokročilé spôsoby. Prečo?
Pokročilé metódy zabezpečenie dýchacích ciest vyžadujú:
- potrebné prostriedky
- dlhšiu prípravu
- viac času na realizáciu
- dostatočný tréning a skúsenosti
Podľa stavu zraneného však môže byť použitie jednoduchších metód nerealizovateľné už na prvý pohľad. Vtedy je naozaj na mieste ísť rovno na pokročilé spôsoby.
Pokročilé zabezpečenie dýchacích ciest
V predchádzajúcej časti som písal o jednoduchých spôsoboch, ako zabezpečiť dýchacie cesty otvorené (mArche). Priechodné dýchacie cesty sú jednoznačný predpoklad k dýchaniu samotnému (maRche).
Pre rekapituláciu metódy môžeme rozdeliť nasledovne:
Základné spôsoby zabezpečenia dýchacích ciest
- Záklon hlavy alebo vysunutie čeľuste
- Uloženie do vhodnejšej polohy (napr. predklon v sede)
- Uloženie zraneného do stabilizovanej polohy
- Aplikácia nosného alebo ústneho vzduchovodu
Pokročilé spôsoby zabezpečenia dýchacích ciest
- Použitie supraglotických pomôcok (napríklad i-Gel, King LTD)
- Intubácia
- Chirurgické zabezpečenie dýchacích ciest
Principiálne je úlohou týchto pomôcok jzaistiť dýchacie cesty tým, že nám cez trubicu prúdi vzduch. Keď si všimneš, svojim tvarom zabraňujú tomu, aby sa nám obsah žalúdka nedostal do pľúc, keďže v bezvedomí sa uvoľňujú svaly a zvierače.
Laryngeálne masky a tubusy
Pre použitie supraglotických pomôcok a laryngeálnych masiek je potrebné, aby bol zranený v bezvedomí. Prečo? Sám poznáš, že keď chceš vyvolať zvracanie, stačí si dať prsty do úst. Preto potrebujeme predísť dávivému reflexu a mať zarelaxované príslušné svaly a zvierače. Rozhodne sa chceme vyhnúť tomu, že zranený pri vedomí sa bude chcieť tejto „prekážky“ v hrdle zbaviť alebo zaaspiruje obsah žalúdka.
i-Gel
i-Gel je jednorazový nástroj, ktorý sa veľmi jednoduchým spôsobom zavádza. Vyrába sa v rôznych veľkostiach, pred zavedením ho treba nalubrikovať, aby sa nám jednoduchšie zaviedol tam kam treba. Podľa odhadu hmotnosti zraneného použite relevantnú veľkosť!
i-Gel neobsahuje žiadne nafukovacie časti. Toto je výhodou hlavne pri evakuácii zraneného letecky, kedy vo vyšších nadmorských výškach pri zmene tlaku vzduchu môže pri nafukovacom balóniku prísť k poškodeniu dýchacích ciest (toto sa dá obísť malým trikom).
Keď sa podarí i-Gel zaviesť, nesmieš zabudnúť ho na mieste zaistiť, inak príde k jeho uvoľneniu a tým samozrejme nebude plniť to čo od neho očakávame.
King LTD
King je ďalší spôsob zaistenia dýchacích ciest. Zavádza sa veľmi obdobným spôsobom ako i-Gel, ale na to, aby správne fungoval, potrebujeme nafúknuť vzduchový balónik.
Pred samotným zavedením teda okrem laryngeálneho tubusu si potrebujeme pripraviť gél a striekačku s natiahnutím vzduchu. Tu sa krátko vrátim k tomu, čo som spomínal vyššie.
S nadmorskou výškou sa mení tlak vzduchu. Ak máš dýchacie cesty zaistené týmto spôsobom a budeš evakuovať letecky, vytiahni vzduch z balónika, a balónik naplň vodou. Takže negatívum vieme týmto spôsobom obísť, len na to netreba zabudnúť.
Cric key
Môžeme byť v situácii, že predtým spomínané spôsoby zaistenia nám nefungujú alebo ich nemôžeme použiť. Napríklad vtedy keď sú dýchacie cesty popálené, opuchnuté alebo inak poškodené. Napriek tomu však potrebujeme dýchacie cesty zaistiť, pretože bez toho môže dôjsť k uduseniu.
Posledným riešením je chirurgické zaistenie dýchacích ciest. Predtým ako sa do takého niečoho pustíte si musíš vyhodnotiť, že žiadna jednoduchšia cesta nie je schodná.
Nevýhodou akéhokoľvek chirurgického zásahu v poli je to, že potrebujeme rezať, čo znamená možné komplikácie, vznik infekcie a podobne… Taktiež potrebujeme viac nástrojov a lepšie schopnosti a skúsenosti, aby sme to dokázali urobiť rýchlo a dobre. Bez dobrého osvetlenia je to veľmi ťažké. Podľa štatistík až 33% pokusov o cric v poli je neúspešných!