Načo slúži tlakový obväz
Izraelský tlakový obväz dnes patrí k odporúčanej výbave na zastavenie krvácania. Vieš ako si vybrať ten správny z množstva typov na trhu?
Tento typ obväzu sa postupne rozšíril z vojenskej oblasti aj do civilu. Dnes už patrí nielen k štandardnej výbave každého IFAKu vojenského personálu (Individual First Aid Kit), ale má ho vo svojej výbave každý First Responder. Osobne ho považujem po turnikete (škrtidlo na zástavu masívneho končatinového krvácania) za jeden z najdôležitejších prostriedkov pre zastavenie krvácaní.
Na e-shopoch ho najčastejšie nájdeš pod označením Israeli bandage a Emergency bandage, V našej hantýrke sa najviac udomácnil skrátený názov “izraelák”.
Aký izraelský tlakový obväz vybrať
Ak si otvoríš akýkoľvek lepší e-shop s prostriedkami pre medicínu, vybehne na Teba viacero typov a veľkostí izraelských obväzov. Vyššie som spomínal, že izraeláky sú rozšírené nielen v military oblasti, ale aj v tej civilnej. Sú lepšie vojenské alebo civilné izraeláky?
Vojenské versus civilné tlakové obväzy
V čom je rozdiel? Prakticky v ničom okrem… farby. Úplne rovnaké je vyhotovenie, pevnosť aj účinnosť. Do vojenského prostredia sú vzhľadom k potrebám preferované vojenské farby, čiže izraelák v šedom alebo zelenom obale nie je natoľko viditeľný.
Naopak v civilnom prostredí sú preferované farby, ktoré už na pohľad hovoria, že sa jedná o zdravotnícky materiál. Ideálna je teda biela s kontrastným popisom (viď napríklad obal na civilnom izraeláku je biely s červenými popismi) prípadne u niektorých prostriedkov výrazná, aby si vedel rýchlo identifikovať, kde sa nachádza na zranenom.
Civilná alebo military verzia – obidva druhy majú všetky konštrukčné prvky:
- vákuové balenie
- vankúšik na prekrytie rany
- tlakovú sponu (okrem FCP09T + modely od NARu)!!!
- systém Stop&Go proti nechcenému odrolovaniu
- sponu na zabezpečenie konca obväzu
Aký si teda vybrať a ktorý je najvhodnejší?
Pri výbere izraelského obväzu by si mal zohľadniť minimálne tieto dva faktory:
- primárna oblasť použitia
- transportné umiestnenie
S obidvomi totiž súvisí veľkosť obväzu. Ak chceš obväz nosiť na výstroji v IFAKu alebo púzdre minimalistických rozmerov, môže sa stať, že sa tam buď nezmestí vôbec alebo iba čiastočne.
To znamená, že nebudeš vedieť dostatočne tento pouch uzavrieť a bude sa Ti k materiálu dostávať znečistenie (prach, blato, špina, voda, …). Na druhú stranu akékoľvek výstrojné púzdro má limitovaný priestor, takže veľké balenie môže znemožniť umiestniť tam nejaký iný materiál.
Ak ho plánuješ nosiť vo svojom batohu, veľkosť balenia nebude hrať až také kritérium výberu. Počítaj však s tým, že sa k nemu dostaneš pravdepodobne pomalšie, ako keď ho máš v pouchi priamo na výstroji.
Na tréning stačí aj kópia, a skutočné nasadenie použite vždy originál
Okrem originálnych izraelákov je dnes možné kúpiť aj kópie. Cena originálneho výrobku vychádza podľa typu v priemere 8 – 13€ v bežnej maloobchodnej cene. Čínske kópie dokážeš dnes kúpiť za tretinovú cenu. Ali ponúka dve najbežnejšie vyhotovenia, 4 a 6-palcovú verziu.
Pre nácvik techniky postačí aj takáto kópia, ale upozorňujem, že s ňou urobíš iba zopár tréningov. Oproti originálu (aspoň tie čo som mal k dispozícii) chýba stredové vlákno pre zabezpečenie proti nechcenému rozmotaniu a chabé pripevnenie tlakovej spony, ktorá vám odpadne po 4 – 5 použitiach – v závislosti od utiahnutia.
Porovnanie čínskej kópie s originálnymi produktami:
Na reálne použitie, tak ako v prípade turniketov, rozhodne odporúčam IBA originálne výrobky. Spoľahlivosť v tomto ohľade musí mať absolútnu prioritu nad cenou! A keďže sa u izraelákov bavíme v rozdieloch jednotiek EUR, asi nie je dôvod šetriť, ak potrebuješ tento obväz použiť na reálne zranenej osobe.
Základné typy izraelských tlakových obväzov
Najbežnejšie sa stretneš so skráteným názvom FCP (First Care Provider) alebo druhým výrobcom NAR (North American Rescue), číselným a typovým označením. Najviac rozšírené pre bežné použitie sú 4 a 6-palcové verzie, v našej metrickej sústave ide teda 10 a 15 centimetrov. Označenia a veľkosti nájdeš na obale na týchto miestach:
FCP01 (civilná verzia v bielom balení FCP03)
Počet vankúšikov: 1 (10x18cm)
Šírka: 10cm
Dĺžka: 3,7m
Poznámka: Najbežnejší rozmer používaný pre poranenia menšieho rozmeru. Ideálny na horné končatiny.
FCP02 (civilná verzia v bielom balení FCP06)
Počet vankúšikov: 1 (15x18cm)
Šírka: 15cm
Dĺžka: 3,7m
Poznámka: Väčšia šírka umožňuje jednoduchšie použitie napríklad na dolných končatinách.
FCP05
Počet vankúšikov: 2 (15x18cm + 15x10cm)
Šírka: 15cm
Dĺžka: 3,7m
Poznámka: Tento model obsahuje 2 samostatné krycie vankúšiky. Väčší je napevno a menší je možné posúvať. Ideálne použitie pri ranách, ktoré majú vstup aj výstup.
FCP09
Počet vankúšikov: 1 (30x30cm)
Šírka: 20cm
Dĺžka: 4,5m
Poznámka: Primárne určený na ošetrenie rán v abdominálnej oblasti. Tomu zodpovedá nielen veľkosť vankúšika 30 na 30cm ale aj dĺžka obväzu 4,5m pri šírke 20cm (8 palcov), čo zohľadňuje práve nutnosť obmotania okolo pása a veľkého krytia.
FCP09T
Počet vankúšikov: 1 (40x40cm)
Šírka: 20cm
Dĺžka: 5m
Poznámka: Najväčší izraelák pre použitie v abdomine. Oproti 09 (bez písmena T) má ešte väčšie vankúša aj šírku. Počíta sa s ním hlavne pri prekrytí výrezu čriev, preto je vankúš potiahnutý fóliou na udržiavanie vlhkosti. Tento obväz nemá tlakovú sponu!