Logo Homedefense.sk
HomeDefense.sk

Vyberáme správny nôž 4 – čepeľ a ostrie

Náš seriál o nožoch prišiel ku koncu. V záverečnej časti sa budeme baviť na tému používaných tvarov čepelí noža a tvaru samotného ostria. Aj tu platí, že každý z nich má svoje výhody a neexistuje jednoznačne univerzálne riešenie pre všetko.

Čepeľ je dušou noža

Na začiatok musíme povedať, že druhov a tvarov čepelí je rozhodne viac ako prinášame v našom článku. Niekedy sa jedná iba o drobné rozdiely tvaru alebo kombinácie tvaru a brúsenia. Ako základný prehľad preto uvádzame iba tie najčastejšie, s ktorými sa môžete v bežne stretnúť, ak sa vyberiete kúpiť fabrický nôž. Väčšie odchýlky nájdete hlavne u nožov vyrábaných na mieru alebo u individuálnych výrobcov – nožiarov.

Neustále platí, že primárnym cieľom výberu noža je účel jeho používania. O tom sme sa zmienili hneď v úvode nášho seriálu. Neexistuje, a ani nemôže existovať jednoznačne najvhodnejšia čepel pre všetky činnosti, ktoré sa s nožom dajú robiť. Ak niekde narazíte pri kúpe noža s popisom „univerzálna čepeľ“, berte túto informáciu s nadhľadom. Áno, čiastočne to je pravda, ale nie doslova. Univerzálny znamená skôr dobrý na viacero vecí, ale zároveň nie je špičkový v žiadnej z nich.

Výhody niektorých tvarov čepelí sú zjavné už na prvý pohľad. Napríklad taká dýka s dlhou, úzkou a obojstranne brúsenou čepeľou je najviac vhodná na penetráciu alebo bodanie, ale osekať ňou drevo už bude náročnejšie a oveľa menej efektívne.

Najrozšírenejšie tvary čepele

Straightback

Najčastejšie ju nájdete u bežných kuchynských nožov. Chrbtová strana noža je rovná od začiatku až do konca, nakrivuje sa iba ostrie. V kuchyni sa využíva najčastejšie preto, lebo tento tvar veľmi jednoducho prenáša energiu do krájania a rezania.

Ako vybrať správny nôž - bushcraft, survival

Bowie / Clip point

Oproti Straight prichádza na strane chrbta k prehnutiu, resp. zaúhleniu tvaru čepele. Hrot je najčastejšie v priamej stredovej osi noža. Má výborné penetračné aj rezacie schopnosti. Často sa využíva u bojových nožov, u nožov určených na prežitie alebo u loveckých nožov.

V spojení s vhodným materiálom a jeho hrúbkou nebudete mať problem využiť ho aj na sekanie dreva. Výbrus je po spodnej strane noža aj na zaúhlenej hornej časti. Jeho nevýhodou je samotný tvar špičky, ktorá je vzhľadom k ostatnému tvaru čepele slabá.

Ako vybrať správny nôž - bushcraft, survival

Tanto / Western tanto / Reverse tanto

Pôvodný tvar Tanto pochádza z ďalekého východu. Okrem nožov je typický a badateľný aj u samurajských mečov (aj keď tie pôvodne takýto tvar úplne nemali). Na rozdiel od Bowie, koniec hornej strany čepele nie je znížený v uhle, ale v priamke, ktorá je taktiež nabrúsená.

Modifikáciou vzniklo takzvané western/westernised tanto, typické znížením uhla. Veľmi často sa používa u bojových alebo taktických nožov, má veľmi dobrú prieraznosť materiálu a penetračné schopnosti. Bežné krájanie s ním je už však trochu horšie. Ďalšou modifikáciou je Reverse tanto, kde je tvar opačný.

Ako vybrať správny nôž - bushcraft, survival

Drop point

Je spojením vlastností Western tanto a Bowie. Zníženie na chrbtovej časti už nie je v priamke, ale klesá pod uhlom. Spodná časť je zaúhlená dohora. Tým získava prednosti spomínaných typov – čiže prieraznosť a bodnú silu a zároveň bezproblémovú ergonómiu rezania.

Ako vybrať správny nôž - bushcraft, survival

Spear point / Needle point

Využíva symetriu tvaru čepele a je typická pre dýky. Najčastejšie má zabrúsené obidve strany čepele, nie je to však pravidlom u úplne všetkých modelov. Typická a svojim tvarom vhodná na bodanie. Kým droppoint nájdete veľmi často u zatváracích nožov, spear point je primárne u nožov s pevnou čepelou. Avšak tento tvar čepele nájdete aj u zatváracích nožov so systémom lever lock, u tlačných dýk a vrhacích nožov.

 

Ako vybrať správny nôž - bushcraft, survival

Hawksbill / Karambit

Dizajnovo veľmi podobný tvar a smer čepele, avšak použitím značne odlišný. U konštrukcie typu karambit je tento tvar čepele určený hlavne na boj. Tu je geometria rádiusu čepele väčšia, úchop je zvyčajne opačný a nože sú aj pevnej aj zatváracej konštrukcie.

Hawksbill sa využíva hlavne na pracovné účely, napríklad pri práci v záhrade, rybárstve alebo pri práci s lanami, káblami. Rádius býva menší a väčšinou sa jedná o skladacie nože.

Ako vybrať správny nôž - bushcraft, survival
Ako vybrať správny nôž - bushcraft, survival

Typy výbrusu čepele

Ako vybrať správny nôž - bushcraft, survival

Flat ground

Symetricky sa z obidvoch strán zužuje. Výhodou je väčšia ostrosť čepele, vykúpená je naopak nižšou trvanlivosťou.

Convex

Zabrúsenie nie je priame ale kuželovité. Má vysokú ostrosť a tento typ brúsenia je veľmi často využívaný aj u pracovných nástrojov (veľmi dobre viditeľné u sekier).

Asymmetrical Semi Convex ground a flat ground

Podľa tvaru čepele (zaoblená alebo priama) využíva výhody plochého výbrusu a jednoduchého brúsenia hrán. Pri flate sa spravidla brúsi každá strana čepele pod iným uhlom.

Compoud – double

Hrot začína ako flat (V, plochý výbrus) a následne sa uhol brúsenia mení. Takéto brúsenie predlžuje trvanlivosť a odolnosť vybrúsenia.

Hollow ground

Symetrický výbrus je urobený pod uhlom a následne sa rozširuje. Vzniká veľmi ostrá hrana, ktorej slabou stránkou je rýchle otupenie.

Chisel + modifikácie

Ak ste niekedy držali v ruke drevárske dláto, pravdepodobne ste tento typ brúsenia videli. Robí sa v dvoch variantoch. Ako single – čiže výbrus iba z jednej strany, alebo double s krátkou zbrúsenou hranou z druhej strany. Treťou modifikáciou je Urasaki, kde sa využíva oblúkovite vydutého tvaru čepele. Urasaki využívaju hlavne výrobcovia z japonska pri svojich kuchynských nožoch.