Logo Homedefense.sk
HomeDefense.sk

Vyberáme správny nôž 3 – poistný systém

Po úvode k výberu noža a používaných materiáloch sa dostávame v prípade zatváracích nožov k ich konštrukcii, respektíve k typom poistiek, ktoré sú ich súčasťou. Existuje viacero zaužívaných systémov a na tie najbežnejšie používané pri konštrukciách zatváracích nožov sa pozrieme v tejto časti seriálu “Vyberáme správny nôž”.

Konštrukcia zatváracích nožov

Ak sa bavíme o výbere zatváracieho noža, určite by ste nemali podceňovať alebo prehliadnuť systém použitej poistky. Tá, zjednodušene povedané, slúži na to, aby nôž zostal bezpečne zatvorený, keď má byť zatvorený a zostal pevne otvorený, keď má byť otvorený.

Každý systém poistky má svoje výhody aj nevýhody a jeho spoľahlivosť závisí nielen na samotnom mechanizme fungovania, ale aj na kvalite jeho vyhotovenia a materiály. Funkčná poistka na zatváracom noži je pre jeho používanie kľúčová. Nie je nič príjemné, ak v prípade nutnosti a rýchlej reakcie nedokážete nôž otvoriť.

Výhody zatváracích nožov

  • Bezpečnosť – zatvárací nôž je bezpečný, keďže celá jeho čepeľ je dobre ukrytá a chránená aj mimo puzdra, pokiaľ sa ho nerozhodnete otvoriť.
  • Kompaktnosť – zatvárací nôž je svojou celkovou dĺžkou v zatvorenom stave kratší, často aj takmer o polovicu svojej dĺžky.
  • Puzdro – žiadne nepotrebujete, ak má nôž integrovaný klip na pripevnenie k výstroji alebo opasku.

Nevýhody zatváracích nožov

  • Zručnosť – vyžaduje skill pri bezpečnom otváraní aj zatváraní.
  • Konštrukcia – vyžaduje viacero súčiastok. Čím viac súčiastok, navyše drobných, akýkoľvek nástroj potrebuje, tým stúpa pravdepodobnosť možnej závady.
  • Čas na použitie – aj minimálny čas nutný na otvorenie oneskoruje čas použitia. Pri bežnom použití to nemusí byť vôbec problém, ale v strese pri kritickej situácii sa počíta každá sekunda

Systémy poistiek

Na začiatok tohto bloku musím povedať, že neexistuje jednoznačne systém, ktorý je najlepší alebo najhorší. Dôležité je, aby vyhovoval v prvom rade jeho majiteľovi alebo používateľovi z pohľadu doterajších zvykov a rutiny, ergonómie a zručnosti.

Ak nemáte skúsenosti so skladacími nožmi a chystáte sa na kúpu, vyskúšajte viacero typov a systémov a vyberte si ten, ktorý vám sadne a nad jeho otvorením nebudete musieť nijako premýšľať. Otvorenie a zatvorenie vášho noža by sa malo stať rutinné a úplne samozrejmé aj so zatvorenými očami.

Liner lock

Ako vybrať správny nôž - bushcraft, survival

V súčasnosti sa s ním stretnete asi najčastejšie. Funguje na princípe fixačnej vložky v konštrukcii noža. Posunutím palcom do strany uvoľní dráhu samotnej čepeli a tak je ju možné otvoriť. Po uvoľnení tlaku palca sa vráti do svojej polohy a tak udržiava čepeľ noža v požadovanej polohe.

Ak chcete nôž zatvoriť, iba znovu zatlačíte poistku do strany, zatvoríte nôž a tlak opäť uvoľníte, čím bude držať čepeľ v zatvorenej polohe. Systém je praktický a veľmi jednoduchý.

Frame lock

Ako vybrať správny nôž - bushcraft, survival

Systém je veľmi podobný ako predchádzajúci Linerlock. Pokiaľ v predchádzajúcom systéme bol systém zámky samostatná vložka, u frame locku sa využíva časť samotnej rukoväte noža. U dobrých výrobcov sa s nimi stretnete veľmi často.

Vyznačujú sa lepšou pevnosťou s minimalizáciou bočnej vôle, keďže čepeľ je istená väčšou časťou ako v príklade liner locku. Rovnako, ako u liner locku, nájdete na trhu modely pre pravákov aj ľavákov.

Axis lock

Ako vybrať správny nôž - bushcraft, survival

Kým v predchádzajúcich prípadoch sa poistka uvoľňovala vysunutím do strany, v prípade axislocku ju posúvate v osi samotného noža. Týmto sa zatlačí na pružinu v tvare symbolu Ω a uvoľní sa cesta k otvoreniu noža. Vďaka pinu a ozubeniu je nôž po uvoľnení poistky spoľahlivo fixovaný vo svojej polohe. Keďže je poistka ľahko dosiahnuteľná z obidvoch strán rukoväte, nebude s ňou mať problém ani ľavák. Prakticky takmer rovnaký systém môžete nájsť aj pod názvom G-lock a Arc-lock.

Back lock

Ako vybrať správny nôž - bushcraft, survival

Ako už hovorí samotný názov, poistný mechanizmus sa nachádza v zadnej časti noža. Kým u frame locku alebo linter locku bola poistka zo spodnej strany, pri back locku sa nachádza na hornej časti.

Výhodou je, že na otvorenia noža nepotrebujete poistku zatláčať. Naopak nevýhodou je práve umiestnenie spúšťača zámku. Predsa len je umiestnený vzadu a pre niekoho môže byť prehmat napríklad palcom neergonomickým pohybom. Výhodou však je, že ho určite omylom nezavriete.
Na niektorých modeloch býva posunutý čiastočne vpred a v takomto prípade sa používa aj označenie Mid lock.

Inováciou systému vznikol TriAdLock s vloženým pinom. Osobne používam Cold Steel Recon 1, ktorý využíva práve tento mechanizmus.

Slip joint

Ako vybrať správny nôž - bushcraft, survival

Najčastejšie sa s týmto systémom môžete stretnúť u rôznych vreckových nožov, a u tzv „švajčiarskych nožov“ alebo pri multitooloch. Kým predchádzajúce nože sa dali otvoriť aj jednou rukou (zatlačenie poistky a švih zápästím), v prípade tohto mechanizmu to už nie je také jednoduché.

Pri otvorení aj zatvorení musíte prekonať odpor prítlačného pruženia. Tento systém má najnižšiu pevnosť fixácie otvoreného noža a preto je vhodný skôr na nenáročné použitie.
V podstate ani nejde o systém poistky ako v predchádzajúcich príkladoch, dávame ho však pre zaujímavosť, keďže švajčiarske nože sú veľmi obľúbené.

Ďalšie systémy

Ako vybrať správny nôž - bushcraft, survival

Existuje celý rad ďalších systémov poistných mechanizmov – Power lock, Friction folders, Compression lock, Ball bearing lock, Button lock, Ring lock… Niektoré z nich nájdete iba u konkrétnych výrobcov, ktoré poistný systém vynašli, ďalšie sú zase rôznymi inováciami alebo obdobami vyššie spomenutých príkladov.

Dôležité je, aby systém zatvárania vyhovoval vaši potrebám. Aj so zatváracími nožmi môžete robiť náročnú prácu. Je však treba zvážiť, či poistný systém pri noži, ktorý sa vám nesmierne v obchode páči bude tomuto účelu vyhovovať.