Logo Homedefense.sk
HomeDefense.sk

Helikon SBR Carrying Bag

Ak často chodíte na strelnicu a prenášate dlhú zbraň, určite ste sa neraz potrebovali zastaviť niečo „vybaviť“. Samozrejme v tejto situácii nesmiete nechať zbraň iba tak v aute bez dohľadu. Máte vtedy dve možnosti – buď zobrať zbraň so sebou, čo pri bežnom zbraňovom kurfi vzbudzuje zbytočne pozornosť, alebo to otočiť na dve cesty.

Helikon na toto priniesol z časti riešenie v podobe batohu SBR Carrying Bag, ktorý nie je až taký nápadný ako kufor a zároveň do neho zmestíte všetko potrebné.

Helikon SBR Carrying Bag

SBR Carrying Bag

Tento na prvý pohľad veľmi jednoduchý ruksak skrýva v sebe množstvo variability a praktických kapsičiek, či možného príslušenstva, ktoré vám poskytne komfort alebo uloženie tak, ako to práve potrebujete.

Predáva sa vo viacerých farbách – šedá, čierna, adaprive green a kombinácia AG+multicam. Jednou z výhod je, že sa doňho zmestí dlhá zbraň s kolimátorom a optikou aj krátka ručná zbraň. Hneď však musíme upozorniť, že ak máte zbraň, ktorej dĺžka presahuje výšku SBRka a nemáte možnosť ju skrátiť (napríklad ako je tomu u platformy AR rozložením na dve časti), nebude pre vás tento batoh natoľko prínosný.

SBR Carrying Bag je z robustného materiálu 500 Denier Cordura, pričom používa YKK zipsy a pracka je WooJin. Ruksak má dve možnosti nosenia, pričom jedným je ako klasický bag s popruhmi a uchytením v hornej časti do rúk k rýchlemu uchyteniu či prenosu ruksaku, alebo možnosť druhá a to uchytenie ako taška na boku ruksaku. Pričom tieto úchytky sú na oboch stranách. Uchytenie zbrane je nastaviteľné úchytmi. Kompatibilitu ruksaku je možné skombinovať so systémom Versatile Insert. Veľkosť ruksaku je 74 x 36 x 9 cm, čo je presne akurát na to, aby ste tam dali všetko potrebné.

V rámci základného popisu môžeme ruksak rozdeliť na 5 časti a to predná strana ruksaku s dvoma veľkými kapsami, zadná strana – nosná (popruhová časť), predná vnútorná strana, stredná oporná s možnosťou  doplnenia potrebných prídavných častí a časť zadná vnútorná strana. Poďme si to detailnejšie opísať a získať tak prehľad o možnostiach využitia.

Helikon SBR Carrying Bag

Dve samostatné vrecká vpredu

Predná strana ruksaku ponúka 2 väčšie samostatné vrecká na zips bez možnosti uzamknutia a sú brané ako doplnkové kapsy. Vrchná kapsa ponúka vhodný priestor na uchytenie skladacích sluchátok pre ochranu sluchu. Zároveň na vrchnej časti je možnosť uchytenia na suchý zips napríklad Vaša krvná skupina, menovka alebo čokoľvek sa môže hodiť.

Dolná kapsa sa po otvorení rozdeľuje na ďalšie dve časti. Vrchná časť ponúka možnosť uložiť si drobné veci ako sú zápisník, pero, čistiacu súpravu na zbraň a iné praktické väčšinou kancelárske drobnosti. Výhodu je, že kapsa má spodnú časť pokrytú po celej dĺžke suchým zipsom a teda ponúka možnosti pevného a bezpečného uchytenia rôznych drobností.

Spodná časť má 3 ďalšie otvory, pričom ponúka jeden veľký priestor úplne vzadu (vhodné na zápisník, vo veľkosti A5) a dve menšie kapsy, pričom jedna je zo sieťoviny vhodná na drobné náradie a druhá napríklad na doklady. Obe kapsy sú tvorené kvalitným zipsom YKK, ktorý poskytuje komfort a spoľahlivosť.

Popruhy a komfort nosenia

Zadná strana ruksaku poskytuje užívateľovi jednak určitý stupeň komfortu pri plnom naložení ruksaku ako aj poskytuje v rámci možnosti sa rozhodnúť aj pekne spracované krytie popruhov, ak budete chcieť namiesto ruksaku použiť iba klasické nosenie ako taška. Nebudú sa vám tak motať popruhy zbytočne vtedy, keď ich nebudete využívať a zároveň ich viete podľa potreby rýchlo vybrať.

Popruhy sú tenšie a preto nečakajte, že vám budú slúžiť ako plnohodnotný ruksak v teréne. Je to variabilita medzi praktickým ruksakom do mesta (kedy potrebujete mať pri sebe zbraň, lebo ju nechcete nechať v aute bez dozoru, ale zároveň nebude vzbudzovať príliš veľkú pozornosť) a kompromisom v podobe tréningovej tašky na strelnicu, kde máte všetko po ruke.

Helikon SBR Carrying Bag

To najcennejšie bezpečne vo vnútri

Po otvorení ruksaku sa nám ukáže stredná – spevňovacia časť, ktorá umožňuje pridávať opäť variabilné doplnky s možnosťou uchytenia prostredníctvom suchého zipsu (iba z jednej strany) a v prípade, že nechcete túto strednú časť tam mať, jednoducho si ju odpojíte v dolnej časti prostredníctvom opäť suchého zipsu.

Vnútorná predná strana a vnútorná zadná strana ruksaku poskytuje systém v troch úrovniach našitých pásov pre  uchytávanie na suchý zips na zbraň. Po pridaní rôznych ďalších kapsičiek, napríklad lekárničku, ktorá určite môže poskytnúť nutnú bezpečnosť či pomoc v núdzi. Na spodku sa nachádza otvorené mäkké puzdro, ktoré má na vrchnej časti 4 ks elastických držiakov vhodných na zásobníky, či iný materiál, napríklad tenké rukavice a podobne.

Helikon SBR Carrying Bag

Upravte si ruksak podľa seba

Ak to zhrniem, každý strelec je iný a preto si viete v rámci variability poradiť a upraviť svoj ruksak presne tak, ako to budete aktuálne potrebovať. Viete nabombovať vecami, ale urobiť si tiež z neho aj vychádzkový vak  so zbraňou.

Kreativite sa medze nekladú a upevňovací vám v tom určite pomôže ako aj s doplnkami systému Versatile Insert. Tento ruksak bude pre vás voľbou, ktorú si obľúbite a ktorého kvalita vás nenechá v štichu.

Nevýhody:

  • Chýba mi tam viac možností detailnejších úchytov, napr. zacvakávacích klipov, dajú sa však zalacno dokúpiť v každom obchode
  • Kapsy nemajú možnosť si uzamknúť mini zámkom veci a tým pádom je riziko, že mi môžu ukradnúť napríklad doklady bez toho, aby som si to všimol.
  • Pri väčšej záťaži ruksaku sú popruhy a stredná časť menej komfortné
Helikon SBR Carrying Bag

Celkové hodnotenie

Na SBR Carrying Bag som si zvykol veľmi rýchlo. Zmestím do neho všetko potrebné – od zbraní, streliva cez okuliare, slúchadlá, doklady, čistenie, lekárničky a dokonca aj papierových terčov. Ak premýšľate nad niečim iným ako bežným kufrom, zvážte práve Helikontex SBR Carrying Bag.

Foto: Helikontex, Respond Academy