Logo Homedefense.sk
HomeDefense.sk

Garmin Instinct Tactical

Niekto môže považovať nosenie hodiniek v súčasnosti ako prežitok. Každý má so sebou smartfón, na ktorom si vie pozrieť čas a cez aplikácie má dostupné množstvo užitočných aplikácií. Pre niekoho je nosenie hodiniek vecou imidžu aj keď ich prakticky nepoužíva.

S nástupom smart hodiniek však dostávame na ruku nástroj, ktorý v sebe ukrýva množstvo funkcionalít, konektivitu so smart zariadeniami a posúva tak možnosti využitia na úplne inú úroveň. Samozrejme, vždy budú odporcovia smart wearu, hlavne z dôvodu nutnosti pravidelného nabíjania. Ale na to sme si predsa zvykli aj u smartfónov, kedy je pri ich aktívnom používaní nutné nabíjanie s odstupom 1-2 dní znovu a znovu.

Ak sa venujete military oblasti, často vykonávate aktivity v prírode, športujete či inak dobrodružnejšie trávite čas… máme pre vás tip na parádny kúsok od Garminu – smart hodinky Instinct Tactical.

Garmin Instinct Tactical

Akonáhle som zbadal tieto hodinky, okamžite som sa do nich zamiloval. A to som ešte netušil, čo sa v nich skrýva. Ak by som to mal popísať v pár slovách, nazval by som to ako „Anjel s diablom v tele“, pretože tieto hodinky skrývajú krásu, dokonalosť, funkcie, technológiu, dobrodružstvo a silu. Je to láska pre správneho chlapa, ktorý chce byť nenápadným bojovníkom.

Garmin Instinct Tactical

Nová úroveň univerzálnosti

Ide o univerzálne outdoorové smart hodinky s navigačným modulom pre široké spektrum športových aktivít s doplnkovými možnosťami využitia v každodennom živote. Ale pozor! Akonáhle budete chcieť vykročiť o level vyššie a ste fanúšik military či špecialista, otvorí sa vám veľký svet funkcií a možností, ktorý vás dostane a presne zachytáva túto radu s názvom TACTICAL.

Hodinky na prvý pohľad pôsobia úplne normálne. Nedajte sa ale zmiasť vizuálnou stránkou, pretože sú navrhnuté tak, aby pôsobili obyčajne, no vo vnútri drieme zviera, ktoré vás osloví. Elegantné spracovanie v štýle rôznych ponúkaných farieb vám poskytne komfort a štýl, ktorý si viete prispôsobiť podľa seba. Akonáhle ich zoberiete do ruky, zistíte, že v porovnaní s inými modelmi hodiniek pre tieto účely sú oveľa ľahšie. Ich váha je iba cca 52 gramov.

Remienok je silikónový a plne odvetrávaný, pričom obsahuje dve nezávislé odnímateľné úchytky, ktoré sa starajú o bezpečné zaistenie na zápästí. Akonáhle si ich nasadíte na ruku, nemáte vôbec pocit, že máte na ruke hodinky a po chvíli ani neregistrujete, že ich nosíte. Pri extrémnom používaní vám zabezpečia vynikajúcu priľnavosť s pokožkou. Je pritom jedno či plávate, ste v pohybe, alebo v inej záťažovej fyzickej aktivite. Držia ako prikované.

Puzdro hodiniek je vyrobené z kompozitných materiálov fibre-reinforced polymer s chemicky tvrdeným sklíčkom odolným voči poškriabaniu. Zároveň majú jasný, monochromatický TFT MIP duálny displej s rozmermi 23 x 23 mm s rozlíšením až 128 x 128 bodov s antireflexným povrchom. Ten je preferovaný hlavne v prípade vojenskej akcie, kde sú akékoľvek odlesky nežiadúce.

Tlačidlá sú dostatočne veľké a umožňujú komfortné a pohodlné použitie aj v rukaviciach, čím sa zabezpečí presná funkčná odozva pri stlačení.

Garmin Instinct Tactical spĺňajú armádne štandardy MIL-STD-810G pre vysokú odolnosť voči nárazom, plameňom a ponoreniu.

Čo všetko Garmin Instinct Tactical dokáže

Tu si musíme ujasniť dve veci, a to rozdelenie používateľa na dve skupiny. Prvou je používateľ aktívny športovec a druhý je používateľ dobrodruh – militarista, špecialista v armáde, u políciie a podobne. Garmin Instinct Tactical má čo ponúknuť obidvom skupinám.

Modelová rada Instinct ponúka inteligentného pomocníka, ktorý počas celého dňa zaznamenáva všetky vaše údaje podľa predvoleného profilu a aktivity.  Tých je ich niekoľko a je na vás, ako si to nakombinujete. Zároveň hodinky môžete používať ako bežné hodinky (čas, dátum, budík, stopky) s dostupnými on-line a smart funkciami po pripojení k smartfónu. Po prepnutí do niektorého z používateľských profilov máte okamžite na zápästí navigáciu a tréningového partnera.

Garmin Instinct Tactical

Predinštalované profily športových aktivít sú: beh (indoor, outdoor, na bežiacom páse, stepper, eliptický trenažér), cyklistika (MTB, cestná, indoor), chôdza (indoor, outdoor), veslovanie (indoor, outdoor), plávanie v bazéne, silový tréning, kardio tréning, yoga, eleptický trenažér, lyžovanie a snowboarding.
Ak niekto potrebuje detailnejšie informácie o svojom výkone, stačí ak sa pripojí k hodinkám ten správny snímač spomedzi kompatibilného príslušenstva. Po pripojení určitých doplnkov – príslušenstva sa stávajú hodinky užitočným nástrojom pre určité špecifické aktivity, ako sú vychytávky typu:

Plávanie v bazéne

vďaka zabudovanému akcelerometru, ktorý zabezpečuje meranie a záznam údajov o plávaní len v krytých bazénoch. V praxi to znamená, že nemusíte počítať preplávaný počet dĺžok, celkovú vzdialenosť, tempo plávania, počet a typ záberov. V reálnom čase dokáže vyhodnocovať index efektivity, určiť vaše SWOLF skóre, rozoznávať 5 plaveckých štýlov.

Lukostreľba

za použitia snímača (XERO A1 – laserový zameriavač)

Cyklistika

ak sa použijú (ANT + snímač rýchlosti a kadencie), alebo HRM DUAL pulzomer pre BEŽCOV

Tracking zvierat

je zaujímavou funkciou v podobe príslušenstva tzv. Alpha 100 TT 15, prípadne Alpha 50 + T5. To je určené k sledovaniu vášho chlpatého parťáka, ak by sa náhodou stratil.

Užitočnou funkciou môže byť po pripojení tzv. InReach Mini, (SATELITNÝ MONITORING), ktorý dokáže spustiť v prípade núdze SOS signál pre vašu záchranu.

Tactical aj Tacticool...

Modelová rada Garmin Instinct TACTICAL ponúka rozšírené funkcie a možnosti určené pre profesionálnych členov silových zložiek, špecialistov a nadšencov military. Týka sa to najmä profilu pre zoskok s padákom tzv. JUMPMASTER, slúžiaci pre koordináciu riadených zoskokov. Umožňuje optimálne sledovať priebeh letu podľa typu zoskoku. Ďalej je to profil TACTICAL slúžiaci pre pohyb v neznámom teréne. Pozrime sa na to detailnejšie krok po kroku.

Pre základnú navigáciu/orientáciu v teréne je dostupná kompasová stránka so zobrazením smeru a vzdialenosti k najbližšiemu naplánovanému bodu. Hodinky disponujú vysoko citlivým GPS/GLONASS prijímačom s podporou GALILEO systému, ktorý zabezpečí spoľahlivé údaje o vzdialenosti, tempe, rýchlosti, čase a výške. Ak k tomu pridáme funkciu barometra (úžasný nástroj k predpovedaniu búrok v horách, ktorý vám dokáže zachrániť život), získame tým úžasnú kombináciu funkcionalít potrebných do náročnejších podmienok. Garmin Instinct Tactical ponúka možnosť duálneho zobrazovania súradníc polohy (2 formáty) s podporou optimalizovaného podsvietenia displeja v režime nightvision (podpora pre nočné videnie).

Ďalšia taktická vychytávka je v podobe utajeného režimu STEALTH, kedy sa po jeho zapnutí deaktivuje bezdrôtová komunikácia a optický pulzomer sa automaticky upraví v rámci podsvietenia displeja.

Garmin Instinct Tactical

SMART funkcie

Štandardom vo výbave je možnosť prepojenia hodiniek s kompatibilným smartfónom cez integrovaný Bluetooth Smart. Môžete využiť funkciu Live/Group tracking a tiež online prístup k účtu na connect.garmin.com pre nahrávanie aktivít a prípadne sťahovanie tréningových plánov kdekoľvek v teréne (bez PC). O všetko sa postará bezplatná aplikácia Garmin Connect™ Mobile.

Po aktivite si svoje záznamy môžete nahrať cez USB do PC/MAC a jednoducho analyzovať v bezplatnej aplikácii Garmin Connect. Prepojenie s počítačom USB dáva možnosť zálohovania zaznamenaných údajov alebo plánovanie navigačných trás na počítači nad mapovými podkladmi. BaseCamp je bezplatná aplikácia určená predovšetkým pre používateľov turistických GPS Garmin. Umožňuje jednoducho plánovať cesty, analyzovať a spravovať zaznamenané trasy či body, prípadne spravovať body záujmu POI a mnoho iného.

Ďaľšou vychytávkou je Garmin Explore™ App bezplatná (mobilná) aplikácia, ktorá dopĺňa praktické funkcie a využiteľnosť. Garmin Explore umožňuje plánovať trasy a následne ich odoslať do zariadenia so zobrazením prejdených trás na mapách, ktoré je možné stiahnuť a využívať aj bez pripojenia k internetu. Vytvorené trasy a body je možné jednoducho zdielať aj ďalšími používateľmi. Ďalšie online  dostupné funkcie poskytujú používateľovi prístup k voliteľným mapám (na stiahnutie) podľa potreby.

Ak potrebujete výzvu a sparing partnera, tak môžete použiť „Virtual Partner“. Funkcia vám umožní pretekať proti sebe alebo výkonom zdieľaných inými používateľmi, čo vás namotivuje k lepším výkonom a k dosahovaniu vyšších cieľov.

Garmin Instinct Tactical

Režimy a výdrž batérie

K dispozícií sú 4 režimy, pričom jedným z nich je utajený režim Tactical, o ktorom som sa už zmienil vyššie. Inak sú to režimy SMART s výdržou 14 dní, GPS mód 14 hodín a UltraTrack mód 35 hodín. Je to praktické a viete si krásne vybrať presne to, čo aktuálne potrebujete.

Záverečné hodnotenie

Plusy Garmin Instinct Tactical:
  • taktické prevedenie s doplnkovými modulmi pre špecifický okruh klientov
  • dlhá výdrž batérie v móde smart až 14 dní
  • detailne spracovanie a bezpečnosť s funkcionalitou
  • slovenské menu
Mínusy Garmin Instinct Tactical:
  • nepodporuje multišportové profily aktivít, vhodné napríklad pre triatlon
  • meranie pulzu má svoje limity a na rozdiel od bežného pulzomera (hrudného pása) nedokáže zaznamenávať variabilitu srdcovej frekvencie. Nedokáže teda poskytovať potrebné údaje na úrovni vyšších modelov bežeckých hodiniek, ktoré využívajú snímanie prostredníctvom hrudného pásu.
  • nightvision mód nie je taký, ako sme očakávali, ale poskytuje dostatok podsvietenia
  • chýba mi stromová štruktúra funkcií v príručke k lepšej orientácií v jednotlivých funkciách a nastavenia v praxi

Celkové hodnotenie

Po odskúšaní a preverení pre mňa používaných funkcií môžem s kľudným svedomím povedať, že ide o krásne, dobre a kvalitne spracované hodiny. Poskytujú široké možnosti uplatnenia od bežných každodenných funkcionalít až po extrémne aktivity v prírode, teréne, alebo pre špecifické profesie. Dôjdu si na svoje takmer všetci a preto celkové hodnotenie za mňa 92%.

Ak hľadáte smart hodinky pre taktické využitie, výborný pomer medzi cenou a funkcionalitou, Garmin Instinct Tactical sú výbornou voľbou. Predsa len, napríklad hi-end model Tactix je oproti tomuto modelu cenovo 2-3x drahší.

Detailný prehľad všetkých parametrov nájdete na https://instinct.garmin.sk/.

Foto: Garmin, Respond Academy