Logo Homedefense.sk
HomeDefense.sk

Najnebezpečejšie krajiny sveta

Každoročne sú vytvorené viaceré štatistiky a rebríčky, ktoré vyberajú najnebezpečnejšie krajiny na svete, najmä čo sa týka terorizmu, násilia, vojny a kriminality. Svetové ekonomické fórum každoročne zverejňuje rebríček bezpečných a nebezpečných krajín.

Niektoré krajiny sú však veľmi nebezpečné nielen pre turistov, ale aj pre rezidentov tam žijúcich. Ak plánujete niekam cestovať, mali by ste sa zamerať aj na to, aká je bezpečnostná situácia v danej krajine a aké riziko to pre vás znamená.

Našťastie žiadna európska krajina sa nenachádza na tomto čiernom zozname. Prevažne sa jedná najmä o africké krajiny, krajiny Blízkeho Východu či latinskej Ameriky.

Iraq

Irak

Aj keď po zvrhnutí vlády Saddáma Husajna v invázii v roku 2003 (popravený v r. 2006) čiastočne zavládla pozitívna nálada, postupne sa ukázalo, že vývoj v tejto krajine bude ešte dlho bolestivý. V Iraku sú neustále vnútorné  konflikty vrátane častých teroristických útokov. Situácia sa ešte viac zhoršila počas vlády Islamského štátu (IS, ISIL, ISIS, DAIŠ), kedy násilie dosiahlo svoju extrémne brutálnu podobu.

Napriek porážke Islamského štátu je situácia v Iraku stále nestabilná s útokmi na vojenské, policajné aj civilné ciele. Situácia je relatívne lepšia v oblastiach regiónu Kurdistan (Erbil, Dohuk, Ninive), napriek tomu je pobyt a cestovanie v krajine vysoko rizikové. Ako zahraniční návštevníci sa môžete stať obeťou únosu za účelom výkupného.

Syria

Sýria

Od roku 2011 je Sýria stále vojnou zmietaná krajina, ktorá je veľmi nebezpečná v súvislosti s terorizmom a násilím páchaným aj na civilnom obyvateľstve. Protesty v krajine nadviazali na tzv. Arabskú jar, kedy prepukla vlna demonštrácií voči režimu Baššára al-Asada. Postupný vývoj vtiahol celú krajinu do občianskej vojny, ktorá trvá až doteraz. V krajine sa priamo aj nepriamo angažujú viaceré svetové mocnosti, z ktorých niektoré podporujú jednu alebo druhú stranu. Konflikt sa tak neustále predlžuje.

V krajine vládnu extrémne ťažké podmienky, ktoré v spojení so súperením formálnych aj polovojenských bojových skupín predstavujú vysoké riziko smrti.

Sýria Irak
Yemen

Jemen

Je ďalšou krajinou, kde naše ministerstvo zahraničných vecí (ďalej len „MZV“) odporúča necestovať alebo opustiť krajinu hneď ako je to možné. V krajine dochádza k násilnostiam hlavne vplyvom pôsobenia extrémistických skupín, napríklad Al Káida alebo ISIS. Krajina je značne poznačená vojnou a násilím.

Dlhodobo bola v Jemene občianska vojna, ktorá zničila celú krajinu. Sprevádzali ju rôzne násilnosti, mučenie obyvateľov a masové vyvražďovanie. Kriminalita je na vysokom stupni.

Thailand

Thajsko

Je obľúbená destinácia pre zahraničný turizmus hlavne pre nízke ceny a exotické prostredie. Tu si však treba dávať pozor na to, do ktorej časti Thajska sa chystáte pohybovať. V niektorých provinciách Thajska dochádza k násilnostiam. Najviac riziková je hlavne oblasť na juhu krajiny pri thajsko-malajzijskej hranici. 

Bombové útoky sa odohrávajú zväčša na juhu krajiny v obľúbených turistických letoviskách. Vzhľadom k potenciálne nebezpečnému vzniku nových nepokojov a demonštrácií sa neodporúča pohybovať sa na miestach s vysokou koncentráciou ľudí. Za posledných 15 rokov sa počet obetí násilností vyšplhal na viac ako 6600.

Mexico

Mexiko

Na Americkom kontinente je podľa štatistík jedna z najnebezpečnejších krajín sveta, pretože tam vládne mafia, gangy, časté sú únosy, násilnosti a výtržnosti. Samotná mexická drogová vojna nabrala na intenzite od roku 2006. V súčasnosti pôsobí v Mexiku minimálne 7 veľkých drogových kartelov a do boja proti nim je nasadených viac ako 50.000 mexických vojakov.

Častými obeťami vojny gangov sú predstavitelia oficiálnej vlády a novinári. Každým rokom za zvyšuje počet zavraždených v krajine a momentálne je to približne 30.000 obetí za jediný rok.

Vzhľadom k vysokej miere korupcie je veľmi problematické v prípade problémov získať pomoc.

Egypt

Egypt

V  Egypte sú veľmi časté teroristické útoky organizovaných skupín alebo teroristov, väčšinou hlásiacim sa k ideológii ISIS.  Časté sú vojenské a náboženské konflikty, špeciálne v niektorých častiach Egypta, ktoré nie sú v blízkosti turistických centier. Najlepšie z pohľadu bezpečnosti sú letoviská pri pobreží Červeného mora, ale aj tu sa odporúča využívať iba miesta pod ochranou bezpečnostných síl. V turistických destináciách sú najčastejšie krádeže.

V niektorých oblastiach, hlavne pri severnom Sinaji, sú časté vyhlásenia výnimočného stavu alebo zákazu nočného vychádzania.

Lybia

Líbya

Ďalšia krajina zmietaná občianskou vojnou. Prvotné protesty proti vláde plukovníka Muammara Kaddáfího prerástli do zničujúcej občianskej vojny, z ktorej sa krajina nespamätala dodnes. Aj v tejto krajine si hája svoje záujmy viaceré zahraničné krajiny, hlavne kvôli ložiskám ropy a zemného plynu.

Napriek politickým rokovaniam je stále situácia nestabilná, zbrojné embargá sú porušované a tak všetky strany konfliktu pokračujú v bojoch. Aj pre Líbyu platí štvrtý stupeň odporúčaní MZV – opustiť krajinu.

Colombia

Kolumbia

Tento drogový raj je svetovo najväčším dodávateľom kokaínu a druhý najväčší dodávateľ heroínu do USA. Veľmi časté sú únosy, vraždy a kriminalita je na vysokom stupni. Lúpeže a prepadnutia sú na dennom poriadku v hojnom počte, pretože viac ako tretina obyvateľov krajiny žije pod hranicou chudoby. Z toho vyplýva aj množstvo štrajkov a protivládnych demonštrácií.

Vôbec sa neodporúča nočné cestovanie, kedy je riziko únosu extrémne vysoké. V pohraničných oblastiach pôsobia silné organizované a ozbrojené skupiny, najmä FARC (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia – Revolučné ozbrojené sily Kolumbie). V Bogote a prakticky všetkých veľkých mestách je zvýšené riziko bombových útokov.

Pakistan

Pakistan

Krajinou veľmi často otriasajú útoky teroristickej skupiny ISIS, extrémistických skupín, ktoré organizujú útoky naprieč celou krajinou. Najrizikovejšie sú oblasti severozápadného Pakistanu, ktoré susedia s Afganistanom a je tam vysoké riziko sektárskeho a etnického násilia.

Útoky najmä na zahraničné osoby a objekty majú stále stúpajúci charakter, rovnako ako únosy s cieľom získania výkupného. Odporúčané je vyhýbať sa akýmkoľvek veľkým zhromaždeniam. Pri pohybe na verejných miestach, napríklad trhoviskách, v reštauráciách alebo pri prehliadkach pamätihodností je potrebné dbať na opatrnosť. Vysoká úroveň bežnej kriminality je najmä v Karáčí a blízkom okolí.

Afghanistan

Afganistan

Za rok 2019 bol Afganistan v rebríčku Global Peace Index vyhlásený za najnebezpečnejší štát na svete. Schopnosť oficiálnych bezpečnostných zložiek zaistiť bezpečnosť v krajine je veľmi obmedzená. Stále tu aktívne pôsobia Taliba, Al-Kaida aj zbytky bojovníkov ISISu.

Bezpečné nie je prakticky cestovanie na celom území Afganistanu vrátane hlavného mesta Kábulu. Neustále tu prebiehajú vojenské operácie, v krajine sa nachádza množstvo aktívnych mín ešte z obdobia invázie vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Podľa odhadov sa vo vidieckych oblastiach a pozdĺž ciest nachádza 5-7 miliónov nevybuchnutých mín.

S postupným sťahovaním koaličných vojsk z Afganistanu je všeobecný predpoklad zhoršenia situácie a zvýšenia rizika pre individuálny aj skupinový pohyb v krajine.

V niektorých častiach krajiny je akútny nedostatok pohonných hmôt, potravín, vody a lekárskej starostlivosti.

Afganistan je pokladaný za krajinu, v ktorej sa najťažšie žije ženám na celom svete.

Ilustračné foto: Wiki, Youtube, Photo by Hassan Rafhaan on Unsplash