Je iba málo zbraní, ktoré sa v našich krajoch tešia tak veľkej obľube, ako tomu je u legendárneho samopalu SA vz.58. Od svojho zavedenia do výzbroje Československej ľudovej armády v roku 1958 až do dnešných dní stále poctivo slúži nielen v armáde a u policajných zložiek, ale jeho upravená verzia plní trezory športových strelcov.
Samopal vzor 58
Z histórie SA vz. 58
Po konci druhej svetovej vojny aj bývalé Československo stálo pred otázkou modernizácie výzbroje armády a zavedenia novej plnoautomatickej pušky. Konceptov v čase zadania bolo viacero, avšak napokon sa vývoj sústredil na projekt s kódovým označením „Metla“ konštruktéra Jiřího Čermáka. V roku 1958 bola zbraň zavedená do služby v Československej ľudovej armáde. Kým ostatné krajiny východného bloku, respektíve Varšavskej zmluvy, vo svojom arzenále prezbrojovali na AK 47 (ktorý buď nakupovali zo ZSSR alebo vyrábali pod licenciou), Československo si dokázalo presadiť na rovnakom kalibri vlastný koncept.
Aj keď sa zbraň laikom vzhľadovo podobá na klasický Kalašnikov AK-47, s „kalachom“ nemá veľa spoločného. Iný je vnútorný mechanizmus, ktorý má viac súčiastok a 58-ička je parametricky ľahšia a kratšia.
SA vz. 58 nezostala iba pri použití v Československu. Exportovala najmä do krajín Afriky a na blízky východ, kde mali komunistické garnitúry svoje vlastné záujmy. Doteraz je ju možné vidieť v rukách formálnych vojakov aj polovojenských skupín v Afganistane, Iraku, Angole, Somálsku, Indii, Eritrei, Iráne, na Kube a v mnohých ďalších. Svojho času sa ich vyviezlo z Československa viac ako 200 000 kusov.
Je ešte nutné podotknúť, že aj keď je zbraň oficiálne nazvaná samopal, jedná sa o automatickú útočnú pušku, pretože nepoužíva pištoľové strelivo, ale puškové 7,62 x 39 mm. Pomenovanie samopal podľa historických kanálov dostala hlavne z politických dôvodov. Názov „útočná puška vz. 58“ sa akosi nehodil k ideológii, kde Varšavská zmluva bola vždy prezentovaná ako obranný pakt socialistických krajín.
Varianty SA vz. 58
Konštruktéri mysleli aj na výrobné modifikácie samotnej zbrane. Napokon sa sériovo vyrábala vo verziách:
- vz. 58 P – s pevnou pažbou určenou pre bežnú pechotu
- vz. 58 V – so sklopnou pažbou, ktorou boli vybavené výsadkové a prieskumné jednotky
- vz. 58 Pi – vybavený montážnou lištou pre infra, dvojnožkou, mohutnejšou pažbou a tlmičom výšľahu
Verzia Pi bola ale veľmi málo rozšírená, pretože jej osadenie infra videním NSP2 bolo svojho času skôr výnimočné. Dnes je úroveň prístrojov na nočné videnie v úplne iných intenciách čo sa týka výkonu, ceny aj rozmerov a v súčasnosti už nie je problém puškohľad s NVG upevniť takmer na žiadnu pušku.
Súčasnosť SA vz. 58
Aj keď pôvodný vývoj SA vz. 58 je históriou, táto zbraň bola a je u nás mimoriadne rozšírenou a obľúbenou. Nielen že je stále hlavnou osobnou zbraňou v armáde Slovenskej republiky (v Česku je nahradzovaná CZ 805 Bren), ale stále patrí k výzbroji aj policajných jednotiek. Veľké množstvo športových strelcov, ktorí majú zbrojný preukaz kategórie E (držanie zbrane a streliva na športové účely), ju obľubuje kvôli spoľahlivosti, dostupnosti a prijateľnej cene. Každý zo starších strelcov si ju dobre pamätá z čias povinnej vojenskej služby a viaže sa k nej aj určitá nostalgia.
Pre športové účely sa vyrába ako samonabíjacia guľovnica, ktorá je dostupná aj vo verzii pre malorážkové strelivo alebo vo variante pre strelivo .223 rem. Popravde som sa ale zatiaľ počas svojich návštev na strelniciach ani s jednou z týchto ďalších variant nestretol. Obľúbené sú však v zahraničí, najmä v Kanade.
Čo sa týka doplnkov, aj keď Samopal vz. 58 samozrejme nie je natoľko modifikovateľný ako zbrane platformy AR-15, aj 58-ička môže vyzerať veľmi takticool.
Dostupné sú prakticky všetky prvky, ktoré si môžete svojpomocne doma vymeniť podľa vlastnej chuti. Vz. 58 sa dá osadiť novými pažbami, pažbičkami, predpažbím, railovými lištami pre montáž optiky, svietidla…
Základné technické parametre SA vz. 58
- Kaliber: 7,62 x 39
- Dĺžka vo verzii vz. 58P: 845 mm
- Dĺžka vo verzii vz. 58V: 635 – 845 mm
- Dĺžka hlavne: 390 mm
- Hmotnosť bez zásobníka: 2,9 kg
- Hmotnosť zbrane s plným zásobníkom: 3,6 kg
- Úsťová rýchlosť: 705 m/s
- Teoretická rýchlosť streľby: 800/min
- Maximálny dostrel: 2 800 m
- Kapacita štandardného zásobníka: 30 nábojov
Foto: Wikipedia Commons, Czech Small Arms, Strikeback